600 zł więcej dla najstarszych emerytów. Pieniądze już w marcu

Wypłata emerytury honorowej od 1 marca będzie wyższa o 595,46 zł od wypłaty emerytury honorowej w 2022 roku. Co 12 miesięcy w marcu rośnie kwota tego świadczenia, które trafia do 100-latków. Wysokość wypłaty emerytury w momencie przyznania jej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub KRUS obowiązuje przez cały okres jej pobierania. Tak więc emerytura honorowa nie podlega waloryzacji dla już pobierających, a jedynie dla tych, którzy będą ją pobierać.

Emerytura honorowa od 1 marca 2022 roku do końca lutego 2023 wynosi 4944,79 zł. Ci, którzy granicę 100 lat przekroczą 1 marca, otrzymają jednak świadczenie wyższe o 595,46 zł, czyli przyznana im emerytura honorowa będzie wynosić 5540,25 zł.

Emerytura honorowa dla 100-latków. Ilu Polaków odbiera świadczenie?

Obecnie, jak wynika z danych przekazanych przez ZUS, w Polsce żyje niecałe 2600 osób, które świętowały urodziny już 100 razy. Na wszystkich tych, których setne urodziny już za rogiem, czeka świadczenie, które wypłacane jest obok standardowej emerytury. 

Reklama

Sam ZUS w swoich komunikatach podkreśla, że emerytura honorowa jest świadczeniem dodatkowym. Zakład wypłaca ją bez względu na wysokość dotychczas otrzymywanego świadczenia oraz wszelkiego typu dodatki.

600 plus do świadczenia. Dla emerytów to aż 5540,25 zł do wypłaty

Można więc powiedzieć, że 100-latków, którzy ten sędziwy wiek osiągną 1 marca 2023 roku, czeka nie tyle 600 plus do emerytury honorowej, a 5540,25 plus. To dlatego, że emerytura honorowa zostanie im wypłacona obok ich dotychczas przyznawanego świadczenia. Dostaną więc 5540,25 zł obok pieniędzy, które ZUS już im wysyłał.

- Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna "emerytura dla stulatków" jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości - mówi rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku.

Wypłata emerytury honorowej z automatu. Świadczenie bez wniosku, ale jest jeden wyjątek

Aby otrzymać emeryturę honorową, nie trzeba składać żadnych wniosków. Wypłata świadczenia następuje bowiem automatycznie po przekroczeniu zarejestrowanego w ZUS seniora wieku 100 lat. Emerytura dla stulatków wypłacana jest nie tylko przez ZUS, ale również przez KRUS.

Jako że emerytura dla stulatków przyznawana jest z automatu oraz bez względu na wysokość świadczenia już otrzymywanego oraz inne dodatki, przysługuje ona nawet tym, którzy w życiu nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają z ZUS ani emerytury, ani renty. W przypadku takich 100-latków konieczny jednak jest wniosek o wypłatę emerytury honorowej. To dlatego, że nie ma ich w systemie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wypłata | świadczenie | emerytura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »