Banknot o tym numerze jest w twoim portfelu? Masz ogromne szczęście

Banknot jaki jest, każdy widzi. Jeśli jest napisane na banknocie, że wart jest 100 zł to nakupimy za niego rzeczy za 100 zł, a jeśli widnieje 50 zł, to kupimy za 50 zł i tak dalej. Wydaje się to logiczne, ale tak naprawdę nie zawsze takie jest. Wśród banknotów zdarzają się bowiem specjalne egzemplarze o szczególnych numerach seryjnych lub tzw. radarach. Jeśli masz taki banknot, sprzedasz go o wiele drożej, niż stanowi wskazana na nim wartość.

Banknot banknotowi nierówny, nawet jeśli na pierwszy rzut oka warte są tyle samo. Na banknotach ukryte są bowiem dane, które mogą otworzyć nam drogę do sprzedaży papierowych 100 zł za na przykład 1500 zł. Czasami najwięksi zapaleńcy są gotowi zapłacić naprawdę sporo za szczególnie nietypowe egzemplarze. Od czego to zależy?

Banknot 100 zł może być wart 1500 zł. Wszystko przez numer seryjny papierowych pieniędzy

Wystarczy dobrze obejrzeć dany banknot, by z grubsza oszacować, czy ma większą wartość, czy jedynie tą którą oficjalnie prezentuje. W tym celu powinniśmy zwrócić uwagę na dwie rzeczy - pierwszą jest ogólny stan pieniądza. Jeśli banknot jest zachowany w dobrym stanie - nie jest zmięty, pozaginany, a może nawet porwany - mamy pierwszy powód do uśmiechu.

Reklama

Sednem sprawy jednak jest to, jakie numery seryjne są na banknocie. W obiegu znajduje się ponad miliard banknotów naszej polskiej waluty, ale jedynie mała ich część może być ukrytym w liczbach skarbem. Jeśli bowiem numer seryjny jest nietypowy, kolekcjonerzy mogą szczodrze sypnąć groszem. Wystarczy, żeby cyfry składające się na numer seryjny układały się w interesujący ciąg, jak na przykład 1234567.

Numer seryjny banknotu z radarem i 666. Kolekcjonerzy kochają takie pieniądze

Numer seryjny banknotu składa się z dwóch liter i siedmiu cyfr - na przykład "PT 1995092". To właśnie nietypowe wariacje w tym obszarze mogą podbić wartość banknotu bardzo znacznie. Jest tak na przykład z banknotem 50 zł o numerze seryjnym GJ3331333, który na Allegro wystawiony został do kupienia aż za 1500 zł.

W wypadku tego pieniądza możemy mówić o wystąpieniu tzw. radaru. Radar w tej nomenklaturze to nic innego, jak liczba numeru seryjnego, która jest taka sama czytana od końca, jak i od początku. Dokładnie to ma miejsce w wypadku wspomnianej pięćdziesięciozłotówki z Allegro. Najwięcej warte banknoty z radarem w numerze seryjnym mogą przebić nominalną wartość papierowego pieniądza nawet 1000 razy.

Kolekcjonerzy chętnie też patrzą za banknotami, które w numerach seryjnych mają "666" w niezależnie jakiej konfiguracji. Papierowe pieniądze z numerami seryjnymi złożonymi z następujących po sobie cyfr jak właśnie 1234567 także mogą zostać drogo sprzedane. Najwartościowsze są jednak zdecydowanie banknoty o numerach seryjnych złożonych z jednej cyfry - na przykład 1111111, 2222222, 3333333 i tak dalej. Tego typu numery seryjne otwierają drogę do niemałych zysków ze sprzedaży jednego takiego banknotu.

Nie tylko cyferki w numerze seryjnym. Warto też zwracać uwagę na litery na banknocie

Poszukiwacze niespodziewanego bogactwa powinni zwracać uwagę na pełny numer seryjny banknotu. W końcu na jego początku znajdują się dwie litery, które również mogą podbić wartość naszych papierowych pieniędzy. Numer seryjny zaczynający się od liter "ZA" lub "YA" oznacza serie limitowane, co oczywiście wpływa na wyższą cenę banknotu przy sprzedaży.

Dużo można też zawołać za banknot, którego numer seryjny zaczyna się od liter "AA" lub "AB". Takimi literami oznaczone są te pieniądze, które w połowie lat 90., gdy w Polsce zaczynała się denominacja, były drukowane w Wielkiej Brytanii. Już samo pojawienie się liter "AA" na chociażby dziesięciozłotówce, podbija jej wartość siedmiokrotnie.

Banknot z radarem nie obejmie kasjera swym czarem. Pieniądze zarobisz tylko na zapaleńcach

Warto jednak podkreślić, że jeśli pójdziemy do sklepu z banknotem 100 zł, którego numer seryjny to rewelacyjne "AA1111111", nie kupimy za niego nic więcej powyżej kwoty 100 zł. Sklepy nie pochylają się nad takimi niuansami jak numer seryjny, a banknot 100 zł to dla nich nie mniej, nie więcej niż 100 zł. 

Nikt poza zapaleńcami i kolekcjonerami nie jest skłonny płacić tak wielkich sum, za szczególne numery na banknotach. Na szczęście jednak dla tych, którzy są w posiadaniu banknotów o nietypowych numerach seryjnych, kolekcjonerów i poszukiwaczy ciekawostek nad Wisłą nie brakuje.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: banknot | numer | radar | pieniądze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »