Allianz, Amvescap i Winterthur chcą przejąć konkurentów

Do walki o przejęcie innych towarzystw przystąpili akcjonariusze PTE Allianz, Arka-Invesco i Winterthur. Rozmowy już trwają.

Do walki o przejęcie innych towarzystw przystąpili akcjonariusze PTE Allianz, Arka-Invesco i Winterthur. Rozmowy już trwają.

Przedstawiciele towarzystw emerytalnych otwarcie przyznają, że na temat ewentualnych fuzji i przejęć wszyscy rozmawiają ze wszystkimi. Nadal jednak są to tylko negocjacje, bo akcjonariuszom PTE trudno wycenić wartość swojego biznesu. Ten kłopot jest spadkiem zaległości ZUS w przesyłaniu składek do funduszy. Stąd rozbieżności w cenach wyznaczanych za jednego klienta OFE. Wahają się one od 100 USD (440 zł) do nawet 1800 USD (około 8 tys. zł - taką stawkę zaproponowało PTE Epoka). Dla porównania, koszt pozyskania klienta, który został potwierdzony przez ZUS, w poszczególnych OFE waha się od 200 do 1800 zł.

Reklama

Rynkowe donosy

Na rynku pojawiają się kolejne informacje, dotyczące możliwych fuzji i przejęć. Przede wszystkim dotyczą one tych firm, w których następują bądź mogą nastąpić w najbliższym czasie zmiany w układzie właścicielskim. Tak jest w przypadku PTE BIG Banku Gdańskiego, w którym jeden z akcjonariuszy - Eureko - sprzedaje swoje akcje drugiemu - BIG Bankowi Gdańskiemu. Tymczasem akcjonariuszem gdańskiego banku jest Deutsche Bank, który być może będzie dążył do połączenia PTE BIG BG z PTE Allianz (z którego niemieckim akcjonariuszem ma powiązania kapitałowe). Kolejnym przykładem jest Pioneer PTE, którego firma-matka ma zostać sprzedana. Według nieoficjalnych informacji, to właśnie niemiecki Allianz przymierza się do przejęcia Pioneer Group. Drugim kandydatem do Pioneera jest Winterthur, z tym że spółkę interesuje wyłącznie PTE w Polsce, a nie cała firma.

Dzięki właścicielom

W efekcie fuzji CGU i Norwich Union na rynku brytyjskim zmiany nastąpią również w Polsce. Na sprzedaż zostaną wystawione firmy należące do NU. Mimo że przedstawiciele NU w Polsce zastrzegają, że żadne decyzje dotyczące przyszłości Norwich Union na krajowym rynku jeszcze nie zapadły, to na rynku pojawiają się kolejne informacje, dotyczące przyszłości tego podmiotu. Zakupem PTE NU poważnie zainteresowani są: Amvescap, akcjonariusz PTE Arka-Invesco, oraz bardzo aktywny na tym polu Winterthur. Ten ostatni mocno dąży do połączenia z innym towarzystwem. Chce jednak posiadać większościowy pakiet walorów, na co nie wszyscy chcą się zgodzić.

Fuzja PKO/Handlowy PTE i PTE Dom natomiast jest o tyle realna, że Citibank (50-proc. właściciel PTE Dom) stał się także właścicielem Banku Handlowego (do którego należy 50 proc. PKO/Handlowy PTE). Nie wiadomo jednak, jak zareaguje PKO BP, drugi akcjonariusz PKO/Handlowy PTE.

Mały ma gorzej

W najgorszej sytuacji są małe towarzystwa, którym najbardziej zależy na fuzji. PTE Kredyt Banku chce kupić lub połączyć się z innym towarzystwem emerytalnym. Gdyby Kredyt Bank, akcjonariusz PTE KB, przejął Bank Ochrony Środowiska, mogłoby dojść do połączenia z PTE Epoka. Jednak bankowi, kierowanemu przez Stanisława Pacuka, ta sztuka nie udaje się od czerwca 1999r.

Najmniejsze towarzystwo - PTE HMC (zarządzające OFE Rodzina) - może widzieć swoją szansę w połączeniu z PTE Skarbiec-Emerytura. Dlaczego? Akcjonariusze obu PTE są ze sobą powiązani kapitałowo. Wśród małych PTE do wzięcia pozostają jeszcze PTE Polsat oraz PTE Pekao/Alliance. Ten ostatni jednak może liczyć na Allianz, który jest akcjonariuszem Pekao SA.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: bank | przejęcia | OFE | PTE | arka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »