Ciągle podobnie

Sierpień i początek września przyniosły na rynku funduszy emerytalnych dwie informacje: spodziewaną i złą dla jednego z funduszy.

Sierpień i początek września przyniosły na rynku funduszy emerytalnych dwie informacje: spodziewaną i złą dla jednego z funduszy.

Ta spodziewana, to złożenie w Urzędzie Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi wniosku przez PTE DOM o zgodę na przejęcie PTE Kredyt Banku. Stworzenie grupy finansowej przez Wartę i Kredyt Bank - obie instytucje mają tego samego, belgijskiego inwestora - musiało w pewnym momencie doprowadzić do takiej decyzji, była to jedynie kwestia czasu.

Gorsza wiadomość dotyczy PKO Handlowy PTE. Po pierwszej, lipcowej dopłacie za niewystarczające wyniki funduszu Bankowego również należało się spodziewać, że ta nieprzyjemna sytuacja może się powtórzyć.

Fatalny stan budżetu i okres przedwyborczy nie wróżyły dobrze warszawskiej giełdzie. A tylko duże wzrosty kursów akcji mogły w istotny sposób poprawić wskaźniki Bankowego. Jeśli więc za miesiąc okaże się, że Bankowy znów nie osiągnie wymaganego minimum, to powróci pytanie o sens krótkoterminowych ocen długoterminowych inwestycji, jakimi z natury są inwestycje PTE.

Reklama

Pozostaje przyjrzeć się wykresowi obrazującemu średnie zmiany wartości jednostki w czterech grupach funduszy. Wyraźnie widać, że wyniki tak największych, jak i małych funduszy (z wyjątkiem najmniejszych), są coraz bardziej zbliżone. Również jeśli przyjrzeć się przebiegowi wykresów dla każdej grupy funduszy, to widać, że trend zmian jest wszędzie taki sam. Świadczy to o podobnym stylu zarządzania aktywami, podobnym składzie portfeli, niezależnie od wielkości zarządzanych aktywów. Wygląda więc na to, że już sprawdziły się zapowiedzi zarządzających - przy niewielkich odstępach czasowych w ocenie wyników nikt nie zamierza się wyłamywać. Nikt nie ma zresztą takich możliwości, bo ubogi ostatnio rynek finansowy wielu szans nie tworzy.

Gazeta Bankowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »