Coraz więcej seniorów w Niemczech pracuje. Jednocześnie nie słabnie zainteresowanie wcześniejszą emeryturą
W Niemczech dają się zauważyć dwa trendy. Coraz więcej osób przechodzi na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Z drugiej strony, w ostatnich latach za naszą zachodnią granicą stale rośnie liczba osób, które są uprawnione do pobierania tego świadczenia, ale nadal pracują. To wszystko jest tłem do toczącej się w Niemczech dyskusji o konieczności podniesienia wieku emerytalnego.
Jak informuje "Deutsche Welle", w Niemczech pracuje coraz więcej osób w wieku od 63 do 67 lat. W 2020 r. zatrudnionych w tym przedziale wiekowym było 1,31 mln osób, rok później - 1,52 mln osób, a w ubiegłym roku liczba pracowników w wieku, który uprawnia do przejścia na emeryturę, wyniosła 1,67 mln. Jednocześnie coraz więcej osób rezygnuje z pracy przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
U naszych sąsiadów ponownie wyniknął spór na temat "emerytury w wieku 63 lat", czyli rozwiązania wprowadzonego dekadę temu przez ówczesną koalicję złożoną a z unii CDU/CSU oraz SPD. Jak zauważa serwis, początkowo zakładano, że z wcześniejszej emerytury skorzysta około 200 tys. osób rocznie. Okazało się jednak, że chętnych było dużo więcej. - W sumie z tego rodzaju emerytury korzystało ostatnio dużo ponad dwa miliony osób - czytamy na "Deutsche Welle".
Prezes Federalnego Zrzeszenia Pracodawców powiedział, że "emerytura od 63. roku życia doprowadziła do drenażu mózgów". Odmiennego zdania jest minister pracy Hubertus Heil, który stwierdził, że nie będzie podniesienia wieku emerytalnego do 70. roku życia. - Każdy, kto przepracował 45 lat, ma prawo przejść na wcześniejszą emeryturę bez potrąceń - powiedział szef resortu.
Odnosząc się do informacji, z których wynika, że coraz więcej emerytów pracuje, rzecznik ministra stwierdził, że wzrost zatrudnienia wśród seniorów jest "dobry i słuszny". Wkrótce Hubertus Heil przedstawi założenia reformy emerytalnej, która zachęciłaby Niemców do podjęcia decyzji o dłuższej pracy. - Decydujące znaczenie ma to, żeby ludzie mogli pracować w zdrowiu aż do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego - powiedziała Przewodnicząca Niemieckiego Stowarzyszenia Społecznego, Michaela Engelmeier.
Powołując się na dane Federalnego Urzędu Statystycznego serwis podaje, że aktywność zawodowa osób w wieku 60-64 lata wzrosła bardziej niż w innych grupach wiekowych - z 47 proc. w 2012 r. do 63 proc. w 2022 r. Co więcej, w 2012 r. odsetek osób w wieku od 65 do 69 lat, które były aktywne zawodowo, wynosił 11 proc. Dziesięć lat później było to już 19 proc.
Wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 63-67 lat w Niemczech wzrósł w ciągu ostatnich trzech lat o 26,2 proc. Serwis zauważa, że dla około 40 proc. pracujących w wieku 65 lat i więcej, praca była głównym źródłem utrzymania.
Matthias W. Birkwald twierdzi, że zamiast stosowania apeli o podniesienie wieku emerytalnego i zniesienie "emerytury od 63. roku życia", Niemcy powinni zadbać o to, by pracodawcy zapewnili swoim pracownikom dobrą pracę.