Dodatek do emerytury 258 zł. Wypłacają do 15. dnia miesiąca

Dodatek do emerytury w kwocie 258 zł wypłacany jest od marca 2024. Świadczenie jest dożywotnie, ale nie każdy emeryt ma możliwość je dostać. Dodatek przysługuje tylko tym, którzy pracowali w wybranych zawodach. Wnioski o świadczenie ratownicze już można składać, a wypłaty są wysyłane zwykle do 15. dnia miesiąca.

Pierwotnie tekst ukazał się 07.05.2024, a my - ze względu na dużą popularność materiału - odświeżyliśmy jego treść.

  • Świadczenie ratownicze wzrosło od marca 2024 w związku z przeprowadzoną w tym miesiącu waloryzacją emerytur.
  • Dodatek do emerytury w kwocie 258 zł raz przyznany przysługuje dożywotnio.
  • Dostać tyle mogą wyłącznie ci, którzy pracowali w jednym z dwóch zawodów.

Dodatek do emerytury 258 zł to świadczenie ratownicze wypłacane w tej kwocie od marca bieżącego roku. W skali roku beneficjent ma szansę na 3096 zł. Świadczenie ratownicze ustanowiono w grudniu 2021 roku.

Reklama

Dodatek do emerytury do końca życia. Tylko oni mają szansę

Świadczenie ratownicze otrzymać mogą tylko ci, którzy pracowali jako ratownicy górscy i strażacy ochotnicy. Każdy kto, chce otrzymać dodatek do emerytury, musi wykazać odpowiedni staż pracy. Dodatek do emerytury wypłacany jest tylko, jeśli przepracowaliśmy odpowiedni czas:

  • mężczyźni - 25 lat stażu i udowodnić udział w akcjach ratowniczych,
  • kobiety - 20 lat stażu i udowodnić udział w akcjach ratowniczych.

Specjalne pismo podpisane przez 3 osoby. To ważny warunek

W celu udowodnienia uczestnictwa w akcjach ratowniczych przed 31 grudnia 2011 roku należy złożyć pismo podpisane przez przynajmniej trzy osoby. Spośród nich choć jedna musi mieć za sobą okres pełnienia funkcji publicznych lub okres zatrudnienia w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej. Staż pracy sygnatariusza składającego poręczenie musi choć częściowo pokrywać się z czasem, w którym wnioskodawca brał udział w akcjach ratowniczych.

Gdzie złożyć wniosek o świadczenie ratownicze?

Aby zawnioskować o dodatek do emerytury w postaci świadczenia ratowniczego, papiery należy złożyć u komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Odpowiednim będzie ten właściwy dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

Wypłaty obsługiwane są przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Uprawnieni powinni otrzymać przelew do 15. dnia każdego miesiąca. Świadczenie ratownicze wypłacane jest beneficjentowi dożywotnio. Ten dodatek do emerytury wypłacany jest bez względu na wysokość zasadniczego świadczenia seniora.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »