Dodatkowe pieniądze dla seniorów, którzy ukończyli 75 lat. Tyle można dostać

Dodatek pielęgnacyjny to wsparcie dla osób, które ukończyły 75. rok życia. Seniorzy otrzymują świadczenie podczas wypłacanej comiesięcznej emerytury. Nie wszyscy jednak wiedzą, że świadczenie mogą otrzymywać również młodsze osoby, które są niezdolne do pracy. Żeby otrzymać dodatkowe pieniądze, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Na jaką wysokość świadczenia mogą liczyć osoby starające się o dodatek?

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobom, które ukończyły 75. rok życia - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). To jednak niejedyne kryterium przyznawania świadczenia. Dodatek przysługuje również osobom, które są całkowicie niezdolne do wykonywania obowiązków zawodowych i nie mogą zarabiać pieniędzy - w takim przypadku o zasiłek trzeba się jednak postarać.

Dodatek pielęgnacyjny dla seniorów

Dodatek pielęgnacyjny dla seniorów, którzy pobierają emerytury, przyznawany jest z urzędu po ukończeniu 75 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków ani czekać na rozpatrzenie i wydanie decyzji przez właściwy organ.

Reklama

Pieniądze z tytułu świadczenia wpłyną automatycznie na konto seniora przy comiesięcznej wypłacie emerytury lub zostaną dostarczone przez listonosza, jeżeli senior wybrał taki rodzaj dostarczenia świadczenia emerytalnego.

Nie zawsze jednak dodatek wpłynie na konto. ZUS przypomina, że są wyjątkowe sytuacje, kiedy w danym miesiącu nie zostanie on przyznany osobie, która ukończyła 75 lat. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy senior przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu

"Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego - przyznanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - nie przysługuje, jeśli masz ustalone prawo do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS. Jeśli jesteś uprawniony do zasiłku pielęgnacyjnego i ZUS przyznał ci dodatek pielęgnacyjny, powinieneś niezwłocznie powiadomić o tym właściwy organ, który wypłaca zasiłek pielęgnacyjny" - przypomina również ZUS. 

Dodatek pielęgnacyjny dla osób niezdolnych do pracy

O dodatek pielęgnacyjny mogą starać się również osoby, które nie ukończyły 75. roku życia. ZUS przyzna takie świadczenie, jeżeli lekarz orzecznik ZUS (komisja lekarska ZUS) w orzeczeniu stwierdzi, że dana osoba jest całkowicie niezdolna do wykonywania swojej pracy, a także do samodzielnej codziennej egzystencji.

W takim przypadku należy złożyć odpowiedni wniosek, do którego trzeba dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia (Druk OL-9). Wypełnia je lekarz prowadzący, który powinien go przekazać pacjentowi nie później niż miesiąc przed dniem złożenia wniosku w ZUS-ie. 

Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny?

Jak informuje ZUS, "dodatek pielęgnacyjny podlega podwyższeniu przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji. Będzie wzrastał od miesiąca, w którym będziemy waloryzować emeryturę lub rentę danej osoby".  

W 2023 roku dodatek pielęgnacyjny wynosił równo 294,39 zł. Od 1 marca 2024 roku wysokość świadczenia wzrośnie o 30 zł i będzie wynosić 324,39 zł.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »