Czy senior może otrzymać dwie trzynastki? ZUS o wyjątkowych przypadkach wypłat dodatku
Do seniorów trafiają już pierwsze przelewy 13. emerytury, a wypłaty ruszyły wraz z kwietniowymi przelewami świadczeń z ZUS. A czy emeryci mogą otrzymać dwie trzynastki? W teorii taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku seniorów pobierających emeryturę i rentę.
Emerytury i renty w kwietniu ponownie zostaną powiększone o wypłaty 13. emerytury wobec uprawnionych do tego świadczenia seniorów. Wtorkowa "Rzeczpospolita" stawia jednak pytanie, czy możliwe jest otrzymanie dwóch trzynastek? Są przypadki, gdy wypłaty trzynastki są nietypowe.
Wypłaty 13. emerytury trafią na konta seniorów wraz z wypłatami podstawowych świadczeń w kwietniu i maju. Tradycyjnie odbędzie się to w określonych terminach. Wypłaty nastąpią zatem:
- we wtorek 1 kwietnia,
- w piątek 4 kwietnia,
- w czwartek 10 kwietnia,
- we wtorek 15 kwietnia,
- w piątek 18 kwietnia,
- w piątek 25 kwietnia.
Emeryci i renciści uprawnieni do 13. emerytury otrzymają ją jeszcze w kwietniu. Pozostałe osoby, pobierające świadczenia i zasiłki emerytalne, dodatek do emerytury otrzymają w maju. Trzynastka w 2025 roku wynosi 1878,91 zł, a więc równa jest kwocie minimalnej emerytury.
Dodatek do emerytury w postaci 13. emerytury przysługuje każdemu, kto na dzień 31 marca ma prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej czy rodzicielskiej, a także seniorom pobierającym zasiłki przedemerytalne i inne świadczenia pieniężne z ZUS.
Bywa także, że jedna osoba uprawniona jest do pobierania dwóch świadczeń, np. w postaci emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury i renty wypadkowej. Czy to oznacza, że taki senior dwukrotnie otrzyma 13. emeryturę?
"W przypadku, gdy osoba uprawniona jest do dwóch świadczeń, wówczas otrzymuje ona tylko jedno dodatkowe świadczenie pieniężne. Mimo zbiegu świadczeń osoby uprawnione otrzymują jedną 13. emeryturę. W sytuacji gdy świadczenia są wypłacane przez różne organy emerytalno-rentowe, nadal przysługuje tylko jedna trzynastka i wypłaca ją wówczas ZUS" - tłumaczy Zakład Ubezpieczeń Społecznych cytowany przez "Rzeczpospolitą".
O swoistym wyjątku można mówić w przypadku renty rodzinnej, którą pobiera często więcej niż jedna osoba. Wówczas trzynastka wypłacana jest w pełnej wysokości, jednak w podziale na wszystkich uprawnionych.
Przypomnijmy, pełna wartość 13. emerytury trafia do wszystkich uprawnionych, nawet do osób, które pobierają świadczenia niższe od minimalnej emerytury.