Emeryci porzucają odpoczynek. Rośnie liczba powracających do pracy
Rośnie liczba emerytów, którzy ponownie wchodzą w aktywność zawodową - informuje cytowany przez PAP Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pod koniec ubiegłego roku w Polsce dorabiało 872,6 tysiąca osób z przyznanym prawem do emerytury. Rok wcześniej pracowało o 18,6 tysiąca emerytów mniej, a przed dekadą, w 2015 r., o prawie 300 tys. mniej (297,6 tys.) - informuje ZUS.
Częściej na pracę zawodową na emeryturze decydują się kobiety. Na przełomie 2024 i 2025 r. stanowiły one 58,1 proc. ogółu dorabiających seniorów. Średni wiek pracujących emerytek wynosił wówczas 66,3 roku, a dorabiających na emeryturze mężczyzn - 69,2 roku, zaś średni wiek dla obu płci wyniósł 67,5 roku.
Jak wynika z danych ZUS, najwięcej emerytów pracuje w branży opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Częściej od mężczyzn, pracę w tych działach wykonują kobiety. Potwierdzają to informacje ze wszystkich województw. Mężczyźni najchętniej zaś wybierają pracodawców z sektora przetwórstwa przemysłowego. “Sekcja ta dominowała w większości województw, poza województwami lubelskim i mazowieckim” - informuje PAP.
Według danych ZUS, najczęściej do aktywności zawodowej wracają mieszkańcy województwa mazowieckiego. Tam na tysiąc świadczeniobiorców aż 166 osób ponownie staje się pracownikami. Najrzadziej po osiągnięciu wieku emerytalnego na rynek pracy trafiają seniorzy w województwie podkarpackim, gdzie na tysiąc osób z przyznaną emeryturą, pracę podejmuje jedynie 91.
Wśród pracujących emerytów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu, największą grupą są osoby wykonujące zajęcie na podstawie umowy o pracę. Stanowią one 38,4 proc. ogółu. Kolejna grupa - 29,6 proc. pracujących emerytów - to osoby prowadzące pozarolniczą działalność, a trzecią są pracujący na umowę zlecenie - 26 proc. W przypadku podlegających ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, zdecydowanie przeważają osoby pracujące na umowę o pracę – 59,2 proc, a pracujące na umowę zlecenie stanowią 35,1 proc.