Emeryt musi pokazać ten dokument. Inaczej nie dostanie 14. emerytury

14. emerytura we wrześniu trafi do emerytów. Odebranie świadczenia łatwiejsze będzie dla seniorów, otrzymujących pieniądze z ZUS na konto. Ci, którzy dostają pieniądze z rąk listonosza, muszą być gotowi na okazanie odpowiedniego dokumentu. To efekt przepisów, które w życie weszły w 2023 roku.

  • Listonosz przy przekazywaniu świadczenia pieniężnego może zażądać okazania dowodu osobistego.
  • Gdy listonosz i emeryt się znają, weryfikacja nie jest konieczna. Listonosz zawsze ma jednak prawo o dokument zapytać.
  • 4 na 5 emerytów świadczenia otrzymuje przelewem na konto. Reszta pieniądze odbiera z rąk listonosza.

Ponad 80 proc. emerytów otrzymuje świadczenie przelewem na konto. Nadal istnieje jednak liczna grupa osób, które pieniądze z ZUS dostają od listonosza. Od 2023 roku przekazy pieniędzy pocztą objęte są obostrzeniem. Przy odbiorze świadczenia trzeba pokazać dowód osobisty, jeśli listonosz o to poprosi.

Reklama

Emerytura z ZUS od listonosza, ale najpierw trzeba pokazać dowód osobisty

Zmiany w przekazach pieniężnych pocztą wprowadzono wraz z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Listonosz przy wydawaniu pieniędzy musi zobaczyć dokument poświadczający tożsamość. Zazwyczaj wystarczy dowód osobisty. Nie jest to konieczne, jeśli pocztowiec zna adresata przesyłki, jednak zawsze ma prawo poprosić o wylegitymowanie się dowodem.

Nie pokażesz dowodu osobistego? Listonosz może nie wydać świadczenia

Zasady dotyczące przekazów gotówkowych polegają na spisaniu konkretnych danych adresata. Zanim więc listonosz wyda emeryturę, musi uzyskać takie informacje jak:

  • imię,
  • nazwisko,
  • PESEL,
  • numer dowodu osobistego.

Obowiązujące od kwietnia 2023 roku zasady mają jak najbardziej ograniczyć podejrzane przekazy pieniężne. Odbić się to może jednak na adresatach świadczeń pieniężnych - w tym na seniorach, którzy dostają emeryturę pocztą. W związku z obowiązującymi zasadami możliwe jest, że listonosz odejdzie od drzwi emeryta z 14. emeryturą, bo nie zobaczył jego dowodu osobistego.

Listonosz może przekazać 14. emeryturę bez pokazywania dowodu osobistego. Jest wyjątek

W aktualnych zasadach jest jednak pewna furtka. W przypadku gdy nadawcą jest jednostka sektora finansów publicznych, a listonosz zna adresata przekazu pieniężnego, nie jest konieczne okazywanie dowodu osobistego.

Z drugiej strony nawet jeśli w kopercie jest 14. emerytura, a listonosz zna emeryta, ma pełne prawo poprosić o dowód tożsamości i jeśli ten nie okaże dokumentu, świadczenia nie dostanie. Przepisy wskazują bowiem, że gdy tylko listonosz ma wątpliwości, co do tożsamości adresata, nie tylko może, ale wręcz musi go skontrolować.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emeryci | 14. emerytura | Poczta Polska | świadczenie | dowód osobisty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »