Emerytów czeka surowa kara za niepłacenie kluczowej opłaty. Skarbówka zmniejszy emeryturę

Abonament RTV jest kluczową dla mediów publicznych opłatą, którą powinni regulować posiadacze telewizorów i radioodbiorników zdolnych do odbioru sygnału tych mediów. Dane Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pokazują jednak, że tylko co trzecia osoba zobowiązana do opłacania abonamentu RTV go reguluje. Z kolei liczba płacących spadła w ciągu roku o kilkadziesiąt tysięcy. Osoby unikające abonamentu mogą spotkać nieprzyjemne konsekwencje. Seniorom, którzy zalegają z płaceniem grozi pomniejszenie emerytury.

 • Abonament RTV jest obowiązkową opłatą, jeśli posiadamy odbiorniki zdolne odbierać sygnał publicznych nadawców.
 • Kontrole z Poczty Polskiej sprawdzają, czy faktycznie opłata jest regulowana przez tych, którzy są do niej zobowiązani.
 • W niektórych wypadkach kontrola nie jest konieczna, a Poczta Polska wysyła wezwanie do zapłaty. Jeśli pozostanie bez odpowiedzi, skarbówka może na przykład obciąć emeryturę.

Reklama

Abonament RTV poddawany jest stałym kontrolom. Jednak w niektórych wypadkach nie potrzeba kontroli - Poczta Polska od razu wysyła wezwanie do zapłaty. Jeśli zalegamy z regulowaniem opłaty, a jesteśmy emerytami, może dojść do przykrej sytuacji, w wyniku której pomniejszona zostanie emerytura. Wszystko z konieczności ściągnięcia opłat abonamentowych - dlatego zabrana zostanie część emerytury.

Ile trzeba płacić abonamentu RTV?

Abonament RTV to dwie kwoty, które różnicuje to, czy korzystamy z radia lub telewizora czy z obu naraz. Opłatę regulujemy w cyklu miesięcznym do 25. dnia lub z góry za cały rok, przy czym otrzymujemy 10 proc. zniżki. Obecne stawki prezentują się następująco:

 • za posiadanie telewizora (lub radia i telewizora) powinniśmy zapłacić 27,30 zł miesięcznie, 
 • z tytułu posiadania samego radia 8,70 zł miesięcznie.

Ile osób opłaca abonament?

Spada liczba osób, które opłacają abonament. Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że na koniec 2022 roku była to liczba 828 tys. osób, czyli 34,7 proc. ogółu uprawnionych do regulowania opłaty. Tych z kolei w sumie jest 2 384 097. Taki wynik oznacza spadek o 72 tys. osób względem końca 2021 roku.

Zamiast kontroli może przyjść wezwanie do zapłaty abonamentu RTV

W wypadku braku opłacania abonamentu RTVRTV, a gdy posiadamy odbiornik, możemy mieć problemy. Zwykle do nieprzyjemnej sytuacji dochodzi, gdy nie zarejestrowaliśmy sprzętu, a w trakcie kontroli z Poczty Polskiej zostanie udowodnione, że unikamy opłacania abonamentu RTV.

Część Polaków, między innymi seniorzy, muszą liczyć się z tym, że kontrola nawet nie musi przyjść do ich domu, tylko od razu otrzymają wezwanie do zapłaty. Powinni spodziewać się go właśnie ci, którzy zarejestrowali swój sprzęt, ale przestali regulować abonament RTVW ich wypadku wystarczy sprawdzić w Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej, kto faktycznie zalega z opłatami. Następnie do takich osób wysyłane jest wezwanie do zapłaty.

Seniorze, nie płacisz abonamentu RTV? Zmniejszą ci emeryturę

Adresat wezwania do zapłaty z Poczty Polskiej, ma 7 dni na uregulowanie zaległości. Jeśli nie nastąpi wpłata z tytułu zaległego abonamentu RTV, sprawa zostaje przekazana do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika.

Wówczas egzekwowanie zadłużenia przechodzi w ręce skarbówki. Ta może odpowiednią kwotę ściągnąć od osoby, która nie odpowiedziała na wezwanie do zapłaty. W tym celu urząd skarbowy może postarać się o pokrycie zadłużenia na kilka sposobów. Może na przykład pobrać pieniądze z emerytury, jeśli padło na seniora. Skarbówka na cel opłaty abonamentu RTV może zająć pieniądze z:

 • z rachunku bankowego,
 • z nadpłaty podatku,
 • z emerytury,
 • z pensji,
 • za pośrednictwem komornika.

Niektórzy seniorzy nie płacą i ich emerytura jest bezpieczna. Jak?

Nie każdy senior ma jednak powody do obaw. Część emerytów jest wyłączona z konieczności regulowania opłat abonamentowych. Opłacanie abonamentu RTV w ogóle nie obowiązuje w przypadku osób, które:

 • ukończyły 75. rok życia,
 • są zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
 • są weteranami będącymi inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
 • przekroczyli 60. rok życia i mają prawo do emerytury, która jednak nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. średniego wynagrodzenia.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament | emerytura | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »