Jak złożyć wniosek o emeryturę? ZUS musi dostać komplet dokumentów

Osoby, które chcą złożyć wniosek o świadczenie emerytalne, muszą pamiętać o skompletowaniu niezbędnych dokumentów i dostarczeniu ich do wybranej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku o emeryturę?

Kiedy można złożyć wniosek o emeryturę?

Świadczenie emerytalne w najniższej wysokości przyznawane jest kobietom, które ukończyły 60. rok życia i posiadają 20-letni okres ubezpieczeniowy oraz mężczyznom, którzy ukończyli 65. rok życia i posiadają 25-letni okres ubezpieczeniowy. Emerytura może być również przyznana wcześniej osobom, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Wniosek o emeryturę można z kolei złożyć w każdym dowolnym momencie, jednak nie wcześniej niż 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku o emeryturę?

Aby uzyskać emeryturę, w pierwszej kolejności należy przygotować wniosek EMP wraz z formularzem ERP-6. Oba formularze można wydrukować ze strony ZUS-u, wypełnić je elektronicznie lub dostać je w dowolnej jednostce ZUS-u.

Jeżeli dana osoba nie ma wyliczonego kapitału początkowego, wówczas do wniosków musi dołączyć dokumenty potwierdzające przebyty czas zatrudnienia i wysokość wynagrodzeń. Okresy składkowe można udokumentować za pomocą m.in.:

Reklama

●      świadectwa pracy,

●      legitymacji ubezpieczeniowej ze wpisami o zatrudnieniu,

●      zaświadczenia od pracodawcy,

●      legitymacji służbowych, związków zawodowych,

●      umów o pracę,

●      pism, które kierował do pracownika pracodawca,

●      kopii lub odpisów dokumentacji osobowej albo płacowej wydanych przez jednostkę upoważnioną do przechowywania dokumentacji zlikwidowanych zakładów pracy,

●      opinii pracy,

●      zeznań świadków.

Okresy nieskładkowe z kolei możemy udokumentować poprzez:

●      zaświadczenia od pracodawcy,

●      decyzje ZUS-u,

●      dyplomy ukończenia uczelni wyższej,

●      zaświadczenia z urzędu pracy.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej do wniosku o emeryturę należy dodatkowo dołączyć dokumenty potwierdzające m.in. datę urodzenia, okresy uzasadniające prawo do otrzymywania świadczeń wraz z ich wysokością, stan zdrowia oraz wywiad zawodowy przeprowadzony przez płatnika składek w przypadku, gdy ubezpieczony pozostaje w zatrudnieniu.

Osoby, które składają wniosek o wcześniejszą emeryturę, do wniosku muszą też dołączyć dokumenty potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Ponadto trzeba pamiętać, że w/w dokumenty powinny być przedstawione w oryginalne lub jako odpisy poświadczone.

Gdzie złożyć wniosek o emeryturę?

Wniosek o emeryturę można złożyć na trzy sposoby: osobiście, przez internet lub drogą pocztową.

Jak złożyć wniosek o emeryturę przez internet? W pierwszym kroku trzeba zalogować się do swojego konta PUE i wybrać “Złożenie dokumenty EMP". Następnie należy wypełnić formularz i złożyć dyspozycję. W kolejnym kroku należy wybrać usługę “Złożenie dokumentu ERP-6", wypełnić formularz i ponownie wybrać dyspozycję.

Oba formularze trzeba podpisać podpisem elektronicznym za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP. Po wysłaniu formularzy trzeba dodatkowo udać się do najbliższej placówki ZUS-u i w Sali Obsługi Klientów złożyć dokumenty potwierdzające przebyty czas zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzeń. Dokumenty te można również przekazać do ZUS-u drogą pocztową. 

Z kolei, aby złożyć wniosek osobiście, wystarczy wypełnić wszystkie formularze i dostarczyć je do najbliższej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS-u. Podobnie postępujemy w przypadku składania dokumentów pocztą, wówczas wszystkie dokumenty przesyłamy na wybrany adres ZUS-u.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma natomiast 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji, na wydanie decyzji dotyczącej świadczenia emerytalnego.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | wiek emerytalny | emerytura stażowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »