Emerytura dla roczników 1949-1968. Bez tego dokumentu jej nie wypłacą

Emerytura zanim osiągniemy wiek emerytalny to po prostu wcześniejsza emerytura, która w Polsce przysługuje wykonującym pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Obecnie dotyczy ona osób urodzonych w latach 1949-1968, ale sam wiek nie gwarantuje otrzymania tego świadczenia. Wniosek do ZUS o wypłatę świadczenia trzeba uzupełnić o kluczowy dokument. Bez niego wypłata nie ruszy.

  • Emerytura przed wiekiem emerytalnym należy się osobom wykonującym zawód o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach.
  • Zwykle wcześniejsza emerytura dotyczy osób, które są na 5 lat przed wiekiem emerytalnym, ale są i inne przypadki.
  • Brak jednego pisma we wniosku o wcześniejszą emeryturę może dyskwalifikować zgłoszenie i szczególnie o tym powinni pamiętać urodzeni w latach 1949 - 1968.

Reklama

Emerytura przed uzyskaniem wieku emerytalnego została opisana w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Czytamy w niej, że taki benefit należy się osobom, które wykonują zawód szczególnie istotnego z punktu widzenia państwa (np. sędziowie, kolejarze czy policjanci) lub pracują w szczególnych warunkach (np. górnicy, hutnicy).

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w latach 1949-1968. ZUS postawił warunki

Aby otrzymać wcześniejszą emeryturę, konieczne jest spełnienie szeregu warunków stawianych przez ZUS i sama praca w określonych zawodach tutaj nie wystarczy. Wcześniejszą emeryturę ZUS wypłaci, jeśli:

  • osiągnąłeś wiek emerytalny - jest on różny w zależności od płci oraz rodzaju pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
  • masz 20 lat (kobieta) lub 25 lat (mężczyzna) okresów składkowych i nieskładkowych i potwierdzają to odpowiednie dokumenty,
  • wypracowałeś staż pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, który jest różny w zależności od rodzaju pracy, i możesz potwierdzić to odpowiednimi dokumentami,
  • nie jesteś członkiem otwartego funduszu emerytalnego (OFE), a jeśli jesteś, to złożyłeś wniosek o przekazanie środków z rachunku w OFE na dochody budżetu państwa.

Bez jednego pisma niebędzie wcześniejszej emerytury. Pracodawca musi dać pismo

Wniosek o wcześniejszą emeryturę wymaga jednak specjalnego przygotowania. Należy pamiętać o tym, że pracodawca musi dokonać odpowiedniego wpisu w papierach. Bez tego wcześniejsze świadczenie nie zostanie przyznane wnioskodawcy.

Mowa o adnotacji do świadectwa pracy, gdzie pracodawca wpisuje, że dany pracownik faktycznie działał w warunkach uprawniających do wcześniejszego świadczenia emerytalnego. Taki zapis dotyczy tylko pracowników zawodów znajdujących się w spisie prac, którym przysługuje wcześniejsza emerytura. Ich listę znaleźć można w rozporządzeniu Rady Ministrów z 1983 roku.

Jakie dokumenty zanieść ZUS? Wniosek musi zawierać odpowiednie dokumenty

Aby wcześniejsza emerytura została przyznana, ZUS musi otrzymać pakiet odpowiednich papierów. To między innymi wniosek o emeryturę na formularzu EMP, do którego dołączymy informację o okresach składkowych i nieskładkowych na formularzu ERP-6. Do tych dokumentów należy dorzucić kolejne. ZUS wskazuje, że są to:

  • okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
  • okresy składkowe i nieskładkowe (wykazane w informacji o okresach składkowych i nieskładkowych), np. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu, zaświadczenia o okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy np. przebywania na urlopie wychowawczym,
  • wynagrodzenie w okresach zatrudnienia lub ubezpieczenia.

ZUS podkreśla, że taki wniosek zgłosić należy najpóźniej na dzień przed datą swoich 60. urodzin (kobiety) lub 65. urodzin (mężczyźni).

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »