Emerytura z Niemiec. Czy można ją pobierać ze świadczeniem z ZUS?
Wielu osobom, które pracowały w Niemczech i spełniły pewne warunki, przysługuje świadczenie emerytalne z tego kraju. Niektórzy zadają sobie pytanie – czy ową emeryturę można pobierać wraz z polskim świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Wyjaśniamy.
Emerytura niemiecka przysługuje polskim obywatelom, którzy pracowali w Niemczech i z tego tytułu odprowadzali składki. Ważne jest również spełnienie określonych warunków dotyczących okresu ubezpieczenia oraz wieku emerytalnego.
Minimalny okres odprowadzania składek uprawniający do ubiegania się o emeryturę wynosi 5 lat – jest to tak zwany okres wyczekiwania. Z kolei niemiecki wiek emerytalny jest stopniowo podnoszony. Dla osób, które urodziły się po 1964 roku ów wiek wynosi 67 lat. Warto wspomnieć, że w niektórych przypadkach można zacząć pobieranie świadczenia nieco wcześniej. Dotyczy to osób ubezpieczonych przez długi okres (osoby urodzone po 1964 roku, które jednocześnie przepracowały 45 lat mogą przejść na emeryturę w wieku 65 lat). Niższy wiek emerytalny jest przewidziany również w przypadku osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz górników, którzy pracowali pod ziemią.
Zgodnie z informacjami przekazanymi na stronie deutsche-rentenversicherung.de istnieje także możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę w przypadku osób, które nie osiągnęły jeszcze wymaganego wieku emerytalnego. Jedynym warunkiem jest okres składkowy wynoszący 35 lat. Należy przy tym zaznaczyć, że w takiej sytuacji zostaną naliczone pewne potrącenia obniżające kwotę świadczenia.
Osoby, które pracowały w kilku państwach Unii Europejskiej lub EFTA mogą ubiegać się o emeryturę z każdego z tych krajów. Wynika to z przepisów zawartych w rozporządzeniu UE w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego z dnia 29 kwietnia 2004 roku. Warunkiem do uzyskania świadczeń z kilku państw jest spełnienie wymagań w każdym z nich.
Co istotne – okresy związane z ubezpieczeniem emerytalnym w każdym z krajów sumują się, wobec tego uzyskanie minimalnego stażu pracy, który uprawniałby do przyznania świadczenia, jest prostsze. Wobec tego, jeśli staramy się o minimalną emeryturę w Polsce, a brakuje nam stażu pracy do wymaganych 25 lat (w przypadku mężczyzn) lub 20 lat (w przypadku kobiet) to wówczas ZUS może doliczyć okresy pracy w Niemczech. Ważne jest jednak to, by owe okresy były udokumentowane.
Jak wynika z informacji podanych na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli dana osoba pracowała zarówno w Polsce, jak i w innych państwach UE lub EFTA, to wówczas nie trzeba składać kilku odrębnych wniosków. O przyznanie świadczenia wystarczy zawnioskować w państwie, w którym się mieszka. Wówczas instytucja ubezpieczeniowa, w której złożyło się wniosek, przekaże go do pozostałych państw.