Emerytura z Niemiec. Czy mogę pobierać ją razem ze świadczeniem z ZUS?
Wielu Polaków podejmuje pracę poza Polską. W niektórych przypadkach, po spełnieniu odpowiednich wymogów, przysługuje im wówczas świadczenie emerytalne. W takiej sytuacji bardzo często pojawia się pytanie – czy można łączyć taką emeryturę z tą wypłacaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Odpowiadamy.
Praca zarobkowa poza granicami naszego kraju nie jest niczym niezwykłym. Co więcej, obywatele Polski mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia emerytalnego w jednym z państw należących do Unii Europejskiej bądź Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Wiele osób może się jednak zastanawiać nad tym, czy możliwe jest połączenie zagranicznej emerytury z tą wypłacaną przez ZUS.
Okazuje się, że tak. Senior, który w przeszłości pracował poza granicami Polski i spełnia warunki do otrzymania świadczenia emerytalnego, może pobierać emerytury z dwóch państw. Jeśli chodzi o kraje spoza UE i ESWH, to możliwość uzyskania świadczenia zwykle zależy od umów, które łączy dane państwo z Polską.
W przypadku chęci pobierania emerytury z Niemiec oraz świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trzeba spełnić określone warunki. Jeśli chodzi o ZUS, to przede wszystkim należy osiągnąć wiek emerytalny (65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet) oraz mieć opłacone składki z tytułu ubezpieczenia społecznego przynajmniej za 1 dzień pracy.
Aby móc wnioskować o uzyskanie emerytury w Niemczech, należy osiągnąć ustawowy wiek emerytalny wynoszący 65 lat i 11 miesięcy (równy dla kobiet i mężczyzn). Co ważne, ów wiek jest sukcesywnie podwyższany – w 2029 roku ma wynieść 67 lat. Oprócz tego, żeby otrzymać świadczenie, trzeba opłacać składki przez czas wyczekiwania (minimum 5 lat). Niezbędny okaże się również dowód na pracę w Niemczech przez co najmniej rok.
A co w sytuacji, gdy ktoś chce się starać o emeryturę w Polsce, a w Niemczech przepracował rok lub dwa? Wówczas z pomocą przychodzi stosowana w UE oraz ESWH koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. Wynika z niej, że okresy ubezpieczeniowe w obu krajach są zsumowane i wtedy przysługuje również niemiecka emerytura. Należy jednak zaznaczyć, że jej wysokość jest proporcjonalna do okresu składkowego w danym kraju.
Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego znajduje zastosowanie również wtedy, gdy chcemy doliczyć pracę za granicą do polskiej emerytury. Wówczas, gdy danej osobie brakuje lat pracy (np. do otrzymania minimalnej emerytury w Polsce), Zakład Ubezpieczeń Społecznych dolicza okres ubezpieczenia za granicą w państwach objętych koordynacją.
Warto jednak zadbać o zebranie dokumentów, które potwierdzałyby dane okresy ubezpieczenia. Okazują się one niezbędne do tego, by ZUS mógł potwierdzić liczbę lat, podczas których były odprowadzane składki.