Gdzie najlepiej zamieszkać na emeryturze?
Najlepsze miejsca na świecie, gdzie warto spędzić życie na emeryturze to Ekwador, Panama i Meksyk. Kraje te zajęły czołowe miejsca w zestawieniu Global Retirement Index, magazynu "International Living". Dlaczego właśnie one?
W jaki sposób powstaje indeks państw najbardziej przyjaznych emerytom? Otóż, dziennikarze pisma "International Living", którzy ranking tworzą, biorą pod uwagę szereg czynników mogących wpływać na komfort życia osób starszych: począwszy od pogody, przez jakość służby zdrowia, po - oczywiście - koszty codziennego funkcjonowania. W ten sposób powstaje krótka lista - zaledwie 25 krajów - które warte są tego, by emeryci tam zamieszkali.
Numerem jeden na liście jest Ekwador. Dziennikarze "International Living" zwracają uwagę, że pod kątem cen nieruchomości bije on na głowę pozostałe "raje emerytalne" - chodzi tu głównie o relację jakości i lokalizacji do ceny. Ponadto, osoby po 65. roku życia zamieszkujące Ekwador mogą korzystać z licznych 50-proc. zniżek na bilety do kin i na wydarzenia sportowe oraz na transport publiczny, który notabene jest na wysokim poziomie. Koszty życia codziennego są w Ekwadorze porównywalnie niskie, np. obiad w restauracji w dużym mieście można zjeść już za 2,5 USD, a wizyta u lekarza specjalisty kosztuje 10 USD. Para starszych ludzi może przeżyć w Ekwadorze miesiąc na naprawdę wysokim poziomie za 1400 USD - przekonuje korespondentka "International Living" Wendy DeChambeau. Miastami polecanymi emerytom są Quito i Guayaquil, głównie ze względu na łatwy dostęp do dobrej jakości opieki zdrowotnej oraz znajomość języka angielskiego wśród autochtonów, na odpowiednio wysokim poziomie. Dużą zaletą Ekwadoru jest również przyroda (liczne parki narodowe i krajobrazowe) oraz położenie nad oceanem.
Drugie miejsce zajmuje Panama. Jako jedyny kraj w rankingu otrzymała maksymalną liczbę 100 pkt. za opiekę socjalną nad emerytami ze strony państwa. Kraj ten oferuje wyjątkowy w skali świata program emerytalny Pensionado Visa. Mogą do niego dołączyć wszyscy - również ci nie posiadający obywatelstwa panamskiego - którzy otrzymują emeryturę wyższą niż 1000 USD miesięcznie. Program gwarantuje uzyskanie zniżek na usługi zdrowotne (25 proc.), rozrywkę (50 proc), posiłki w restauracjach (25 proc), bilety lotnicze (25 proc.) czy opłaty za prąd i telefon (25 proc.). Korespondenci "International Living" przekonują, że para emerytów jest w stanie żyć w Panamie na wysokim poziomie za mniej niż 2000 USD miesięcznie. Zaletą Panamy jest też bardzo mała liczba dni pochmurnych i deszczowych w roku. Kraj ten uchodzi również za raj dla wędkarzy.
Trzecie miejsce na liście "rajów emerytalnych" zajmuje - i to może okazać się zaskoczeniem - Meksyk. Pamiętajmy jednak, że pismo "International Living" to publikacja amerykańska. Według "International Living" Meksyk jest atrakcyjny głównie z powodu bliskości względem USA, powszechnej znajomości języka angielskiego oraz niskich kosztów życia. Wydatki na zdrową żywność (chodzi tu głównie o warzywa i owoce) można zamknąć w skali tygodnia kwotą 15 USD - przekonuje korespondentka magazynu Glynna Prentice. Poza tym podatki od nieruchomości są w Meksyku zdecydowanie niższe niż np. w USA. Meksyk oferuje także mnóstwo atrakcji sportowych dla młodych nie tylko duchem ale i ciałem - korty, baseny, liczne plaże z dostępem dla windserferów.
Spośród państw europejskich w rankingu najwyżej uplasowała się Hiszpania - na pozycji nr 6 - która zachwyca klimatem, zabytkami, plażami i komfortem życia. Znalazło się tam również miejsce dla Malty (7), Portugalii (9), Włoch (11), Francji (17) i - tu małe zaskoczenie - Irlandii (18).
Warto podkreślić, że w tegorocznym zestawieniu po raz pierwszy znalazł się Wietnam, w którym koszty życia są niezwykle niskie. Stało się tak na skutek pozytywnych recenzji korespondentów "International Living", stacjonujących w Azji Południowo-Wschodniej.
Autorzy rankingu podkreślają, że tak naprawdę każdy z 25 wyselekcjonowanych krajów może być dobrym wyborem. Dużo zależy od preferencji osób, które poszukują dogodnego miejsca na emeryturę. Wybrane lokacje różnią się bowiem klimatem, położeniem geograficznym, językiem urzędowym, stopniem urbanizacji i wieloma innymi czynnikami, które mogą zdecydować o wyborze.