Ile wynosi zasiłek przedemerytalny? Oto warunki, by go otrzymać

Nie wszyscy wiedzą, że osiągnięcie wieku emerytalnego nie jest konieczne, aby otrzymać świadczenie pokrewne emeryturze. Jest nim świadczenie przedemerytalne. Kto może składać wniosek? Jakie warunki należy spełnić? Ile wynosi świadczenie przedemerytalne?

Zasiłek przedemerytalny w 2024 i 2025 roku. Komu przysługuje?

Seniorzy, którzy jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, mogą starać się o świadczenie przedemerytalne, jeśli spełnią szereg warunków. Niektóre z nich są wspólne dla wszystkich osób, które chciałyby pobierać świadczenie, a inne są uzależnione np. od przyczyn ustania stosunku pracy, wieku, stażu pracy.

Do warunków wspólnych zalicza się przede wszystkim chęć podjęcia nowego zatrudnienia, której dowodzi zarejestrowanie się w urzędzie pracy.

Reklama

Oprócz tego każdy ubiegający się musi przez co najmniej 180 dni pobierać zasiłek dla bezrobotnych, co zostało udokumentowane przez urząd pracy, a wniosek został złożony nie później niż do 30 dni po otrzymaniu zaświadczenia. Co więcej, bezrobotny w czasie pobierania zasiłku nie odrzucił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia zatrudnienia, co także musi być potwierdzone na piśmie przez urząd pracy.

Warunki indywidualne do otrzymania zasiłku przedemerytalnego

Nawet jeśli senior spełni warunki ogólne, niekoniecznie jest pewne, że otrzyma zasiłek przedemerytalny. Pod uwagę są bowiem brane również warunki indywidualne.

Są to wiek, staż pracy oraz przyczyna ustania stosunku pracy. Jeśli senior utracił pracę wskutek likwidacji zakładu albo jego niewypłacalności, istotnym jest wiek. Do dnia rozwiązania stosunku pracy kobieta starająca się o świadczenie powinna mieć ukończone 56 lat, a mężczyzna - 61 lat. Dodatkowo konieczne jest, aby mieli staż pracy 20 i 25 lat kolejno.

Jeśli to pracodawca jest winnym utraty pracy przez seniora, kobieta powinna mieć ukończone 55 lat, a mężczyzna 60 lat. Jednak, aby otrzymać świadczenie, składki powinny być odprowadzane przez okres co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn.

Jeżeli senior utracił pracę z winy pracodawcy, ale jego staż pracy wynosi minimum 35 lat dla kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn, to świadczenie przedemerytalne można otrzymać niezależnie od kryterium wiekowego.

Do stażu pracy wliczane są okresy składkowe i nieskładkowe, jednak te drugie nie mogą przekraczać jednej trzeciej okresów składkowych.

Ile można otrzymać i gdzie składać wnioski?

Świadczenie przedemerytalne, podobnie jak wiele innych świadczeń, jest rokrocznie waloryzowane. Od 1 marca 2024 roku wynosi 1794,70 zł i jest wypłacane comiesięcznie.

Od przyszłego roku świadczenie to wzrośnie o kilkadziesiąt złotych.

Wniosek o świadczenie przedemerytalne wraz z niezbędnymi dokumentami potwierdzającymi spełnianie warunków należy złożyć w ZUS odpowiednim dla miejsca zamieszkania. Wzór wniosku znajduje się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wiek przedemerytalny | zasiłek | Emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »