Reklama

Jak podwyższyć swoją emeryturę o 1000 zł?

Szczęśliwiec, który wygrał 30 mln w Lotto będzie mógł żyć z samych odsetek, które co miesiąc wyniosą ponad 100 000 zł. Ten przypadek nasuwa ciekawe rozwiązanie dotyczące problemu niskich emerytur. Z wyliczeń Expandera wynika, że aby na emeryturze dostawać co miesiąc 1000 zł odsetek wystarczy zebrać 250 000 zł. Wcale nie musi to być trudne. Jeśli do emerytury zostało nam 30 lat, to co miesiąc wystarczy odkładać 448 zł.

Po ostatniej megakumulacji w Lotto jeden z graczy wygrał nieco ponad 30 mln zł. Posiadając taką kwotę pieniędzy można wygodnie żyć tylko z samych odsetek. Lokując je na lokacie bankowej, z oprocentowaniem 6 proc. w skali roku, odsetki wyniosą aż ok 121 000 zł. W rezultacie zapewne dzieci, a może i wnuki tego szczęśliwca nie będą musiały pracować do końca życia.

Przy okazji tej historii może nasunąć się pytanie, ile pieniędzy należałoby zebrać, aby co miesiąc dostawać odsetki w wysokości 1000 zł. Z wyliczeń Expandera wynika, że wystarczy 250 000 zł, przy założeniu korzystania z lokaty z oprocentowaniem 6 proc. w skali roku. Potrzeba więc mniej więcej tyle, ile w Poznaniu kosztuje mieszkanie o powierzchni 50 m kw.

Reklama

Wymagana kwota jest duża, ale jeśli założymy, że dodatkowe 1000 zł chcemy dostawać dopiero na emeryturze, to zebranie odpowiedniej kwoty staje się jak najbardziej realne. Załóżmy, że zostało nam 30 lat do emerytury. Wiemy, że nie będzie ona zbyt wysoka, więc dodatkowe pieniądze z pewnością się przydadzą. Chcemy więc zebrać kapitał, który na emeryturze zapewni nam życie na przyzwoitym poziomie.

Z wyliczeń Expandera wynika, że aby zebrać odpowiednią kwotę (równowartość dzisiejszych 250 000 zł), wystarczy odkładać co miesiąc 448 zł. To przy założeniu, że zysk z oszczędności wynosi 6 proc. w skali roku, czyli tyle, ile na dobrej lokacie. Co ciekawe odkładana kwota może być o ponad 100 zł niższa, jeśli część oszczędności zainwestujemy. Przy założeniu rocznej stopy zwrotu na poziomie 8 proc. wystarczy odkładać co miesiąc 448 zł.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Na koniec warto dodać, że osoba oszczędzająca powinna powiększać wspomnianą comiesięczną kwotę o inflację. Trzeba bowiem pamiętać, że za 30 lat za 1000 zł będzie można kupić znacznie mniej niż dziś. Wtedy będzie to mniej więcej tyle, ile dziś możemy kupić za kwotę 470 zł. Jeśli będziemy pamiętali o powiększaniu odkładanej kwoty, to do emerytury uzbieramy nie 250 000 zł, a równowartość tej kwoty, czyli 534 000 zł.

Jarosław Sadowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »