Reklama

Jaka emerytura po polsku

Polacy oszczędzanie na emeryturę odkładają na później. Aż 75% społeczeństwa przyznaje, że poza odprowadzaniem obowiązkowej składki na ZUS i OFE, nie oszczędza dodatkowo na emeryturę - wynika z raportu "Emerytura po polsku" firmy doradczej On Board PR Ecco Network opartego o badania zrealizowane przez PBS DGA.

75% Polaków polega wyłącznie na ZUS i OFE - wynika z raportu "Emerytura po polsku", przygotowanego przez firmę On Board PR Ecco Network na podstawie badań firmy PBS DGA. Poprzestajemy tylko na opłacaniu obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, które w przyszłości, powiększone o wpływy z OFE, będzie stanowiło jedyne źródło wypłacania środków na emeryturę.

Reklama

Osoby, które nie odkładają dodatkowych środków na poczet przyszłej emerytury najczęściej jako powody podają niemal na równi: brak środków (38%) oraz brak wcześniejszego namysłu nad kwestią oszczędzania na emeryturę (40%). Z kolei 16% społeczeństwa uważa, że emerytura którą otrzymają od ZUS i OFE będzie dla nich wystarczająca.

Polacy nie wykorzystują narzędzi ofertowanych przez instytucje finansowe. Zdecydowanie wolimy polegać na ZUS i OFE mimo, że uważamy, że środki z dwóch obowiązkowych filarów nie zapewnią nam godnej emerytury" - komentuje Katarzyna Rek, Finance Departament On Board PR Ecco Network

Jak wynika z raportu On Board PR Ecco Network wśród osób, które lokują środki z myślą o emeryturze, najczęściej wybieranym produktem są rachunki oszczędnościowe, bądź rozliczeniowo -oszczędnościowe (ROR) - korzysta z nich 7% społeczeństwa. Innym sposobem na odkładanie pieniędzy na emeryturę, z którego korzystają Polacy są lokaty bankowe oraz indywidualne konta emerytalne (po 5%). 4% respondentów dodatkowe środki na emeryturę inwestuje w fundusze inwestycyjne. "Oszczędzanie na własną rękę być może wynika z braku wiedzy na temat bezpośrednich korzyści z oszczędzania za pomocą IKE.

Warto podkreślić, że IKE to bardzo różnorodna koncepcja - od bezpiecznych instrumentów, jakie oferują banki w formie lokat, poprzez różnego rodzaju produkty inwestycyjne oferowane przez zakłady ubezpieczeniowe czy fundusze inwestycyjne, aż po inwestycje w indywidualnie wybrane akcje, czyli IKE w formie rachunku maklerskiego, dające możliwość bezpośredniego działania na giełdzie" - mówi Grzegorz Zalewski, ekspert Domu Maklerskiego BOŚ. "Problemem jest to, że bardzo mało osób wie, że dzięki różnorodności form IKE, każdy może znaleźć najlepszą dla siebie formułę" - dodaje.

Motywację do oszczędzania dodatkowych funduszy na emeryturę wskazywaną przez respondentów stanowi chęć posiadania wyższego standardu życia niż ten, na który można sobie pozwolić otrzymując środki jedynie z ZUS czy OFE. Taką odpowiedź wskazało 38% respondentów. Co czwarty Polak oszczędza dodatkowe fundusze na emeryturę, ponieważ chce dysponować dodatkowymi środkami na wypadek nieprzewidzianych wypadków losowych.

70% Polaków w wieku przedemerytalnym uważa, że warto oszczędzać dodatkowe środki na emeryturę. Główną motywacją do dodatkowego oszczędzania jest obawa zbyt niskich wypłat z ZUS-u. Co ciekawe - opinia ta jest bardziej popularna wśród młodszej grupy badanych. Wyniki najnowszych badań wskazują jednak, że mimo takiego przekonania większość z nas nie podejmuje żadnych działań w kierunku zapewnienia sobie godnej przyszłości - robi to tylko co piąta osoba - podkreśla Tomasz Dziedzic z PBS DGA.

Wyniki wspólnego badania On Board PR i PBS DGA wskazują, że 70% społeczeństwa uważa, że warto już dziś myśleć o stanie swojego konta na emeryturze i odkładać na ten cel środki. Polacy podkreślają jednak brak odpowiedniej wiedzy w zakresie doboru odpowiednich narzędzi. 43% respondentów uważa, że chciałoby wiedzieć więcej na temat możliwości oszczędzania na poczet przyszłej emerytury.

Chęć pogłębienia wiedzy wskazują zwłaszcza osoby młode (co druga osoba w wieku 18-24 lata), ale również gospodynie domowe (65%), handlowcy (46%), a także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą i robotnicy niewykwalifikowani (45%).

"Wyniki niniejszego badania oraz dane publikowane przez Komisję Nadzoru Finansowego pokazują, że większość polskiego społeczeństwa ma świadomość tego, że należy oszczędzać dodatkowe fundusze na emeryturę.

Jednocześnie widać, że Polacy na razie tego nie robią. Działania komunikacyjne instytucji finansowych powinny skupić się na prezentowaniu konkretnych korzyści płynących z oszczędzania dodatkowych, nawet niewielkich środków tak, aby uświadomić potencjalnym klientom, że inwestowanie w ramach III filaru jest nie tyle przywilejem, co koniecznością" - podkreśla Katarzyna Rek, Finance Departament On Board PR Ecco Network.

Dowiedz się więcej na temat: środki | fundusze | oszczędzanie na emeryturę | Ecco | jacy | jaki | ZUS | emerytura | OFE | oszczędzanie | firmy | Polskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »