Jeszcze tylko do końca lipca można zdecydować o swojej składce emerytalnej. Część może iść do OFE albo ZUS

Jeszcze tylko do 31 lipca 2024 roku otwarte jest okno transferowe; w tym czasie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej - na subkonto w ZUS czy do OFE. Jeśli ktoś chce zmienić wcześniejszą decyzję, musi złożyć oświadczenie.

Kto może zmienić zdanie i kierunek w jakim ma być przekazywana część składki? Osoby, które mają przekazywaną składkę emerytalną do OFE, a chcą całość przekazywać na subkonto w ZUS. Natomiast oświadczenie o przekazywaniu części składki do OFE mogą złożyć ubezpieczeni, których składka nie jest przekazywana do OFE, bo np. nie złożyli oświadczenia o jej przekazywaniu do OFE lub nie są członkami OFE.

Jeśli ktoś zmienia zdanie w tej sprawie, powinien poinformować ZUS i przekazać wypełnione oświadczenie. Okienko zostało otwarte 1 kwietnia, a zamyka się 31 lipca 2024 r.

Reklama

Chcesz być w OFE? Pamiętaj o terminach

Formularz jest udostępniony na stronie ZUS, na PUE. Oświadczenie można wysłać elektronicznie - przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, osobiście - w każdej placówce ZUS na sali obsługi klientów lub pocztą - na adres dowolnego oddziału ZUS.

- Jeśli dotychczas nie byłeś członkiem żadnego OFE, a chcesz, aby część twojej składki była  przekazywana na rachunek do wybranego OFE, to w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia powinieneś zawrzeć umowę pierwszorazową z otwartym funduszem emerytalnym, który wybierzesz - tłumaczy ZUS.

Nie trzeba składać żadnego oświadczenia, jeśli nie zmieniamy swojej wcześniejszej decyzji. Jednak jest grupa, która już nie decyduje. Oświadczenie nie mogą złożyć osoby, które powoli zbliżają się do wieku emerytalnego. Kto konkretnie?

Zgodnie z przepisami dla osób, które są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego, uruchamiany jest tzw. suwak bezpieczeństwa. Oznacza to, że ZUS nie przekazuje składek do OFE, a OFE stopniowo przekazuje środki do ZUS, które zapisuje na subkoncie.

Subkonto w ZUS i OFE. Jakie są zasady dziedziczenia?

Decyzja o nieprzekazywaniu składek do otwartego funduszu emerytalnego nie powoduje ustania członkostwa w OFE, a środki dotychczas tam przekazane, pozostaną w OFE.

Do tej pory składaliśmy dwa oświadczenia - w 2014 i w 2016 roku.  Obecne zostało otwarte po ośmiu latach, bo jedno wypadło ze względu na pandemię. Warto zaznaczyć, że zasady dziedziczenia środków z subkonta i z OFE są takie same.

Rok 2023 był bardzo dobry dla wyników OFE, ale istotna jest stopa zwrotu w długim terminie, a ta część składki, co do której możemy podjąć decyzję jest relatywnie niewielka.

Jak dzielona jest nasza składka emerytalna?

O jaką składkę chodzi? Składka emerytalna wynosi 19,52 proc., z czego 12,22 proc. trafia na konto w ZUS, 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. - zależnie od naszej decyzji - do OFE lub na subkonto w ZUS. Finalnie, w związku z tzw. suwakiem emerytura z powszechnego systemu będzie pochodzić z ZUS.

Jak niedawno pisała Interia, waloryzacja kapitału emerytalnego jaką w czerwcu tego roku przeprowadził na naszych kontach ZUS była najwyższa od 15 lat. Kwota na koncie głównym i kapitał początkowy zostały podniesione o 14,9 proc., a na subkoncie 9,9 proc. Łącznie stan kont i subkont zwiększył się o 521,7 mld zł. Dla porównania, zeszłoroczny przyrost wyniósł ok. 450 mld zł.

Każdy ma już wyliczoną hipotetyczna emeryturę, zarówno z samego konta emerytalnego jak i łącznie z subkontem. Można to sprawdzić logując się na PUE ZUS.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: OFE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »