Kiedy opłaca się przeliczyć emeryturę? Czy można na tym stracić?

Ponowne przeliczenie emerytury z perspektywy emeryta może okazać się bardzo korzystne. Tak jest na przykład sytuacji, kiedy senior może obecnie udokumentować zarobki za lata sprzed momentu przejścia na emeryturę, a co wcześniej nie było możliwe przez chociażby brak wymaganych dokumentów. Wtedy ZUS obliczy świadczenie raz jeszcze. Co jednak w momencie, kiedy ponowne przeliczenie emerytury oznacza, że ta powinna być niższa? Czy można na tym stracić? Sprawdzamy, kiedy opłaca się przeliczyć emeryturę.

Czym jest ponowne przeliczenie emerytury? Kto może skorzystać?

Ponowne przeliczenie emerytury ma miejsce na wniosek emeryta. Przede wszystkim dotyczy sytuacji, kiedy po przyznaniu świadczenia senior nadal pracował lub opłacał składki na ubezpieczenie społeczne. Wtedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych na nowo obliczy świadczenie. To jednak niejedyna sytuacja. Ponowne przeliczenie emerytury ma także miejsce wtedy, kiedy obecnie emeryt może udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub zarobki uzyskiwane po przyznaniu świadczenia. Mogą to być nowe dowody, które mają wpływ na wysokość kapitału początkowego.

Reklama

Kto może ponownie przeliczyć emeryturę? Ta możliwość dedykowana jest również dla osób, które przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponowały wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia. Mowa oczywiście o dokumentach, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógłby uwzględnić podczas ponownego obliczania emerytury. Świadczenie przeliczane jest od miesiąca, w którym złożony został dokument.

Przeczytaj równieżAutomatyczny zapis do PPK. Czy pracownik może zrezygnować?

Ponowne przeliczenie emerytury powinny rozważyć kobiety wychowujące dzieci przed 1999 r. Wynika to z faktu, że okres urlopu wychowawczego przed tą datą obwarowany był niższym kapitałem początkowym, co oznacza, że ponowne przeliczenie świadczenia może być opłacalne. Szczególnie dla kobiet, które do kapitału początkowego mogą zaliczyć maksymalnie sześć lat opieki.

Czy ponowne przeliczenie emerytury się opłaca? Czy można na tym stracić?

Jak wspomnieliśmy, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie przeliczył wysokość świadczenia, należy złożyć odpowiedni wniosek. Obecnie, po zmianie przepisów, jest to możliwe jedynie raz w roku. Wcześniej możliwe to było nawet co kwartał. Czy ponowne przeliczenie emerytury jest korzystne?

Dobra informacja jest taka, że, zgodnie z ustawą, ZUS nie może obniżyć obecnego świadczenia, nawet jeśli ponowne przeliczenie na to wskazuje. W takiej sytuacji po prostu odrzuca złożony wniosek. Tym bardziej, w przypadku wątpliwości co do wysokości naszego świadczenia, warto podjąć się ponownego przeliczenia emerytury, na czym nic się nie straci.

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można złożyć za pośrednictwem poczty, ale również osobiście w urzędzie ZUS. Niezbędny jest do tego wypełniony wniosek ERPO, który można pobrać TUTAJ. Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? Dokumenty mogą zostać złożone także poprzez pełnomocnika emeryta, który chce wystąpić o ponowne przeliczenie świadczenia.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury musi zostać uzupełniony o dokumenty potwierdzające okresy nauki w szkole wyższej, pracy, prowadzenia działalności pozarolniczej, służby wojskowej, urlopu wychowawczego czy pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Przeczytaj również:

Miliony listów z ZUS do emerytów. Pierwsze już zostały wysłane

Urodziłeś się w latach 1949-1968? Bez tego dokumentu możesz nie dostać emerytury

Ile wynosi zasiłek przedemerytalny? Żeby go otrzymać, musisz spełnić warunki

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »