Urodziłeś się w latach 1949-1968? Bez tego dokumentu możesz nie dostać emerytury

Wcześniejsza emerytura jest przywilejem osób, które wykonują pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. ZUS na oficjalnych stronach wskazuje, że osoby urodzone w latach 1949-1968 mogą otrzymać tę emeryturę na określonych zasadach. Jednak wiek nie wystarcza do otrzymania świadczenia, ponieważ do wniosku złożonego w ZUS trzeba dołożyć konkretny dokument.

  • Wcześniejsza emerytura najczęściej zaczyna się na 5 lat wcześniej względem powszechnego wieku emerytalnego.
  • Na emeryturę przed powszechnym wiekiem emerytalnym liczyć mogą ci, którzy wykonywali określone zawody.
  • Wniosek o wcześniejszą emeryturę również jest nietypowy. Wystarczy brak jednego pisma i grozi nam dyskwalifikacja.

Wcześniejsza emerytura, czyli taka przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, jest opisana w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zapiski tej ustawy wskazują, że na wcześniejszą emeryturę mogą liczyć osoby, które wykonują jedną z dwóch prac: żywotnie istotną z punktu widzenia państwa (np. sędziowie, kolejarze czy policjanci), ale także pracę wykonywaną w szczególnych warunkach (np. górnicy, hutnicy). ZUS na swoich oficjalnych stronach wskazuje, że może przyznać prawo do emerytury osobom z roczników 1949-1968 oraz obliczyć jej wysokość na tak zwanych nowych zasadach.

Reklama

Wcześniejsza emerytura dla osób urodzonych w latach 1949-1968. ZUS stawia warunki

Praca w szczególnych warunkach lub też w szczególnym zawodzie to dwie generalne przesłanki do tego, by ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Jednak sama praca nie wystarcza, ponieważ konieczne jest także spełnienie innych warunków stawianych przez ZUS. Wcześniejsza emerytura należy ci się, jeśli:

  • osiągnąłeś wiek emerytalny - jest on różny w zależności od płci oraz wykonywanego zawodu,
  • masz 20 lat (kobieta) lub 25 lat (mężczyzna) okresów składkowych i nieskładkowych, co potwierdzają odpowiednie dokumenty,
  • masz wymagany staż w wykonywanej przez siebie pracy i możesz to potwierdzić odpowiednimi dokumentami,
  • nie należysz do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) lub złożyłeś wniosek o przekazanie środków z rachunku w OFE na dochody budżetu państwa.

Bez jednego dokumentu ZUS nie wypłaci wcześniejszej emerytury. Dostaniesz go od pracodawcy

Nowe zasady przyznawania wcześniejszej emerytury stosowane wobec osób urodzonych między 31 grudnia 1948 a 1 stycznia 1968 wskazują na coś jeszcze. Wcześniejsza emerytura nie jest możliwa bez wystosowania odpowiedniego wniosku. W trakcie jego kompletowania musimy postarać się między innymi, aby pracodawca dokonał odpowiedniego wpisu w dokumentach osoby zatrudnionej.

W świadectwie pracy szef musi wpisać, że pracownik faktycznie wykonywał pracę w warunkach uprawniających do wcześniejszej emeryturyTaki zapis przysługuje tylko ograniczonej grupie pracowników z zawodów, które znajdują się w oficjalnym spisie. Tę znaleźć możemy w stosownym rozporządzeniu Rady Ministrów z 1983 roku.

Wniosek o wcześniejszą emeryturę trzeba uzupełnić tymi dokumentami

Wniosek o wcześniejszą emeryturę przekazany do ZUS składa się z szeregu właściwych pism. Wniosek o emeryturę należy złożyć na formularzu EMP, do którego dołączymy informację o okresach składkowych i nieskładkowych na formularzu ERP-6. ZUS wskazuje, które jeszcze papiery są istotne:

  • okresy zatrudnienia w zawodzie uprawnionym do wcześniejszej emerytury,
  • okresy składkowe i nieskładkowe wskazane np. w świadectwie pracy, zaświadczeniu o zatrudnieniu, zaświadczeniu o okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
  • wynagrodzenie, jakie otrzymywałeś w okresach zatrudnienia lub ubezpieczenia.

Należy również pamiętać o tym, aby wniosek złożyć w odpowiednim momencie. Dokumenty trzeba do ZUS dostarczyć najpóźniej na dzień przed datą 60. urodzin (kobiety) lub 65. urodzin (mężczyźni).

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | wcześniejsza emerytura | ZUS | wniosek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »