Reklama

Kiedy wypłacane są emerytury i renty z ZUS i KRUS?

Terminy wypłat emerytury i renty, których musi trzymać się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, to kilka dat w miesiącu. Dzień wypłat jest niezwykle ważny dla ponad dziewięciu milionów osób w kraju, które takie świadczenia pobierają. Kiedy wypłacane są emerytury i renty z ZUS i KRUS? Sprawdzamy.

Kiedy ZUS wypłaca emerytury renty?

Zarówno emerytury, jak i renty, wraz z dodatkami oraz innymi świadczeniami pieniężnymi, ZUS wypłaca w sześciu terminach. Przelew na konto emeryta lub rencisty zostanie zrealizowany 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca. Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązują przepisy, zgodnie z którymi emerytury mają być dostępne na kontach dzień przed terminem płatności. Podobnie wygląda sytuacja realizacja wypłaty świadczeń emerytalno - rentowych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. KRUS wypłaca je w tych samych terminach co ZUS.

Reklama

Jeże wypłata emerytury lub renty przypada na dzień wolny od pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi zareagować wcześniej i zadbać o to, by pieniądze na konto trafiły dwa dni przed tym terminem. Oczywiście w uprzywilejowanej sytuacji są ci emeryci i renciści, którzy posiadają konta bankowe. Pozostałe osoby muszą czekać na przekaz pieniężny i listonosza, który zapuka do ich drzwi. To często oznacza dłuższy czas oczekiwania na wypłatę świadczeń. 

Jak wygląda wypłata emerytury osobom, które mieszkają poza granicami Polski? Emerytom mieszkającym w państwach, z którymi zostały zawarte umowy międzynarodowe o wzajemnym przekazywaniu świadczeń emerytalno-rentowych z ubezpieczeń społecznych, pieniądze zostają wypłacane kwartalnie z dołu. Przelew z ZUS zostanie zrealizowany w pierwszym dniu miesiąca przypadającego po upływie każdego kwartału.

Trzynasta emerytura: Kiedy wypłata?

Wypłata emerytury, popularnie zwanej "trzynastką", ma rozpocząć się już w kwietniu. Według ustawy będzie ona wypłacana w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2022 roku ta wysokość to 1338,44 zł brutto. Wypłata emerytury numer trzynaście "na rękę" wyniesie 1217,98 zł. W ramach trzynastki do wszystkich emerytów i rencistów trafi łącznie ponad 13 mld zł.

Aby otrzymać "trzynastkę", nie trzeba składać żadnych wniosków o jej przyznanie. Zgodnie z przepisami, wypłata tej emerytury przysługuje wszystkim, którzy na dzień 31 marca 2022 roku mają przyznane prawo do wypłaty emerytury, renty lub innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Na "trzynastkę" mogą więc liczyć między innymi osoby pobierające nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia lub zasiłki przedemerytalne.

Wypłata czternastej emerytury na jesień

Osoby pobierające świadczenia z ZUS, oprócz trzynastej emerytury, w 2022 roku mogą liczyć także na "czternastkę". To świadczenie ma zostać wypłacane na podobnych zasadach, jak w ubiegłym roku. Jej wysokość będzie uzależniona od wysokości samej emerytury. Dlatego im wyższa wypłata emerytur, tym niższa czternasta emerytura.

Kiedy wypłata "czternastki"? Obecnie nie ma dokładnie wyznaczonej daty, wiadomo natomiast, że wypłata "czternastki" odbędzie się na jesień, najprawdopodobniej w październiku. Dobrą informacją dla seniorów natomiast jest fakt, że czternasta emerytura może być wypłacana już co roku. To oznacza, że emeryci mogliby liczyć na dwa dodatkowe świadczenia - wypłatę "trzynastki" na wiosnę oraz wypłatę "czternastki" na jesień.

Rekordowa waloryzacja

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społeczne podało, że od 1 marca 2022 roku świadczenia dla rencistów i emerytów zostały podwyższone o wskaźnik waloryzacji wynoszący 7 procent. Wyższe wypłaty emerytur otrzymają zarówno seniorzy, którym emerytury i renty wypłaca ZUS, jak i KRUS. Waloryzacja emerytur oznacza, że najniższe świadczenia wyniosą teraz 1338,44 zł i będą wyższe o 87,56 zł niż w ubiegłym roku.

Tegoroczna waloryzacja emerytur jest więc ogromna. Według obliczeń, wypłaty emerytur w ramach waloryzacji obciąży budżet państwa w wysokości około  18,4 mld zł. To gigantyczna podwyżka w porównaniu z 2021 rokiem, bo do emerytów trafi o 7,8 mld zł więcej. To ma ułatwić seniorom pokrycie bieżących wydatków w obliczu dynamicznie rosnących cen.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »