Kto dostanie 13. i 14. emeryturę? Ten czynnik decyduje o wypłacie
Rok 2025 przyniesie seniorom dodatkowe środki. Wypłacone zostaną 13. i 14. emerytury, a sama emerytura — jak co roku — ulegnie waloryzacji. Kto może się spodziewać dodatkowych pieniędzy i w jakiej kwocie?
Reguły, na podstawie których wypłacane są tzw. czternastki i trzynastki, nie ulegają w tym roku zmianie. Przypomnijmy — trzynasta emerytura zostanie wypłacona w marcu w sposób automatyczny, w wysokości minimalnej emerytury.
Otrzymają ją wszystkie osoby, które na dzień 28 lutego 2025 roku będą miały przyznane prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Dodatkowo także osoby, które pobierają rentę rodzinną, szkoleniową i socjalną lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
"Czternastka" z kolei wpłynie na konto w drugiej połowie roku, ale aby ją otrzymać, należy zmieścić się w limicie dochodowym, który wynosi 2900 brutto. Emeryt, który przekroczy wyznaczony próg dochodowy, otrzyma 14. świadczenie, ale pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".
Wysokość 13. i 14. emerytury jest ściśle powiązana z minimalną emeryturą. A ta ulega w tym roku waloryzacji do kwoty - biorąc pod uwagę prognozy - 1884,61 zł brutto. Oznacza to, że oba świadczenia w pełnym wymiarze będą wynosić właśnie tyle (należy pamiętać o limicie dochodowym 2900 w przypadku "czternastki").
Seniorzy mogą otrzymać łącznie 3769,22 brutto z tytułu obu dodatków. Nie otrzymają "czternastki" emeryci, których suma świadczeń emerytalno-rentowych wyniesie więcej niż 4734,61 zł.
Rząd zapowiedział, że w 2025 roku wypłata obu świadczeń będzie uproszczona. Trzynastka ma pojawić się na kontach emerytów wraz z podstawowym świadczeniem już w marcu.
Natomiast czternastka zostanie wypłacona po spełnieniu kryteriów dochodowych w drugiej połowie roku. Na razie jednak nie zostało wydane rozporządzenie z konkretnymi datami.
KO