Reklama

Liczba klientów OFE wzrosła w październiku o 26,9 tys. osób

W październiku liczba klientów otwartych funduszy emerytalnych powiększyła się o 26,9 tys. osób, co w porównaniu z wrześniem oznacza przyrost o +0,2%. Stan liczby uczestników OFE na koniec października wzrósł zatem do poziomu 14 880,7 tys. Od początku roku fundusze emerytalne pozyskały w sumie +513,3 tys. nowych członków, co w ujęciu procentowym oznacza wzrost o +3,6%. Dla porównania, identyczne tempo zmian miało miejsce również w analogicznym okresie 2009 r.

W minionym miesiącu na liczbę klientów w II filarze nie miały wpływu ani sesje transferowe, ani losowanie członków. Wpływ na zmianę uczestników miała zatem wyłącznie aktywność PTE na rynku pierwotnym.

Dwa pierwsze miejsca, pod względem dynamiki przyrostu nowych uczestników, należą do tych samych funduszy emerytalnych co przed miesiącem. Najbardziej dynamiczny wzrost (+0,67%) stał się ponownie udziałem PKO BP Bankowy OFE, którego agenci podpisali w październiku nieco ponad 3 tys. nowych umów. Drugie miejsce w tej kategorii, z dynamiką na poziomie +0,64%, zajął kolejny raz fundusz Allianz Polska OFE. Poza tym, relatywnie wysokie tempo przyrostu klientów utrzymały fundusze: OFE PZU "Złota Jesień" (+0,36%) oraz AXA OFE (+0,34%). Ostatni z wymienionych funduszy odnotował najwyższą dynamikę przyrostu nowych uczestników licząc od początku roku (+19,2%).

Reklama

Bardzo podobnie do wrześniowego, wygląda również dolna część październikowego zestawienia. Obok Pekao OFE (+0,08%), OFE Pocztylion (+0,07%), Amplico OFE (+0,04%) oraz Nordea OFE (+0,01%), słabo na tle reszty zaprezentowała się także Aviva OFE (+0,03%). Kiepska passa w pozyskiwaniu nowych członków największego podmiotu na drugofilarowym rynku, wynika z faktu, iż PTE w związku z przekroczeniem progu 45 mld zł aktywów, z czym związane jest ograniczenie wpływów z opłat za zarządzanie, nie opłaca się walczyć o nowych klientów.

Jedynym podmiotem emerytalnym, który w porównaniu z miesiącem wcześniejszym zanotował zmniejszenie liczby uczestników był OFE Polsat. Od początku 2010 r. fundusz notuje spadek klientów już ósmy raz z rzędu. Tym razem władze PTE Polsat postanowiły zredukować opłatę od składki do najniższej na rynku (z poziomu 3,5% do 3,4%), co może poprawić saldo napływu klientów w kolejnych miesiącach.

Zakładając, że ostatnie zapisy w założeniach do ustawy o OFE przygotowane przez zespół ministra Michała Boniego wejdą w życie, to od lipca 2011 r. rząd zakaże akwizytorom walki o klientów na rynku wtórnym. Zmienić OFE będzie można jedynie listownie, telefonicznie lub przez internet. Taka sytuacja może mieć istotny wpływ na strukturę nowo wybieranych OFE w przyszłości.

Zespół Analiz Online

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »