Niemieccy emeryci wracają do pracy. "By przetrwać kolejny miesiąc"

Drożyzna w sklepach i wysokie ceny energii w Europie spowodowały niespotykane od wielu lat zjawisko powrotu do pracy niemieckich emerytów. System emerytalny u naszych zachodnich sąsiadów tradycyjnie uważany był za jeden z najlepszych w Europie, a "niemiecki emeryt" był synonimem zdrowego, bogatego i aktywnego seniora. Teraz to się zmieniło - pracujących starszych Niemców przybywa, a lewicowi politycy alarmują, że znacznie pogorszyła się kondycja finansowa niemieckich emerytów.

W Niemczech rośnie liczba pracujących emerytów. Obecnie pracuje o ponad 56 tys. seniorów więcej, niż na koniec ubiegłego roku. Politycy Lewicy wskazują, że dla wielu nie jest to dobrowolna decyzja, ale konieczność "by przetrwać kolejny miesiąc" - pisze w niedzielę portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Niemieccy emeryci wracają do pracy. Drożyzna zmusza wielu seniorów do dorabiania

Pracę podejmuje coraz więcej emerytów: obecnie jest ponad 1,1 mln pracowników, którzy ukończyli 67 lat, a więc przekroczyli wiek emerytalny. Zatrudnionych jest już o 56 tys. seniorów więcej, niż na koniec 2022 roku - wynika z informacji udzielonych przez ministerstwo pracy RFN na zapytanie parlamentarnej frakcji Lewicy.

Reklama

Spośród ponad miliona pracujących emerytów 251 tys. podlega oskładkowaniu na ubezpieczenie społeczne, a 872 tys. pracuje wyłącznie w niepełnym wymiarze godzin. "Lewica postrzega fakt, że zdecydowana większość jest zatrudniona w niepełnym wymiarze w ramach tzw. miniprac za 520 euro, jako wyraźną wskazówkę, że coraz więcej emerytów jest zmuszonych dorabiać sobie, aby starczyło na życie" - dodaje RND.

- Coraz więcej osób po ukończeniu 67. roku życia nadal musi pracować, co jest smutną sytuacją i wskazuje na wady systemu emerytalnego - skomentował w RND Soeren Pellmann (Lewica).

- Niskie emerytury i wysokie ceny zmuszają coraz większą liczbę emerytów do kontynuowania pracy. Dla wielu osób nie jest to decyzja dobrowolna, ale konieczna, aby przetrwać kolejny miesiąc - podkreślił polityk Lewicy.

Niemiecka gospodarka słabnie. To problem dla Niemców, ale też dla całej Europy

Dodajmy, że niemiecka gospodarka słabnie, a analitycy przestrzegają, że kłopoty naszych zachodnich sąsiadów uderzą w gospodarki wielu krajów Europy.

PKB po wyrównaniu sezonowym spadał przez dwa kwartały z rzędu, co wypełniło definicję technicznej recesji.

Prognozy obniżają niemieckie instytuty gospodarcze. Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii (IfW) pogłębił prognozowany spadek PKB w tym roku z 0,3 proc. do 0,5 proc.

Analitycy podkreślają, że u źródeł niemieckich gospodarczych problemów leżą Uzależnienie od rosyjskich źródeł energii, niedoinwestowanie infrastruktury i zależność od Chin. Komentatorzy za Odrą otwarcie mówią o "awarii niemieckiej lokomotywy" (tak przez wiele lat określana była gospodarka Niemiec, która napędzała koniunkturę w innych krajach UE).

Spadają zamówienia w niemieckim przemyśle, a inflacja utrzymuje się na podwyższonym poziomie

Przypomnijmy, że tylko w lipcu br. zamówienia w niemieckich fabrykach spadły o 11,7 proc. miesiąc do miesiąca. Strefa euro zamówiła o prawie jedną czwartą mniej, a wewnętrzne zamówienia spadły o prawie 10 proc.

Inflacja konsumencka w Niemczech w sierpniu wyniosła 6,1 proc. w relacji rocznej. Co niepokojące, w Niemczech nie odnotowano hamowania tempa wzrostu cen w relacji miesięcznej. W sierpniu br., w porównaniu do lipca inflacja CPI wzrosła o 0,3 proc. Podobnie było miesiąc wcześniej, kiedy to analogiczny wskaźnik wyniósł także 0,3 proc. mdm.  

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | Niemcy | renty | Berlin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »