Nowe zasady naliczania i waloryzacji emerytur rolniczych

Od środy obowiązują zmiany dotyczące zasad naliczania i waloryzacji emerytur rolniczych - podkreślił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Według niego oznacza to, że rolnicze emerytury będą naliczane i waloryzowane "w sposób sprawiedliwy, na równi z ZUS".

Zmiana sposobu waloryzacji świadczeń z KRUS

- Właśnie od dziś zaczyna być naliczany nowy system emerytalny rolników, co jest bardzo istotne dla emerytów-rolników (...) To właśnie 1 marca będzie tym dniem, od kiedy będzie naliczana i waloryzowana emerytura w sposób sprawiedliwy, a więc na równi z zasadami emerytów w systemie powszechnym, czyli w systemie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - mówił Kowalczyk podczas środowego briefingu w Krakowie.

Zaapelował do rolniczych emerytów, aby zwrócili uwagę na swoją najbliższą emeryturę. - Na pewno będzie już znacznie obfitsza, niż bywały do tej pory - wskazał wicepremier. Zmianę sposobu waloryzacji emerytur z KRUS ustaliła nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z 13 stycznia 2023 r. 21 lutego nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda. 

Reklama

Emerytura rolnicza - zmiany dotyczą trzech obszarów

Nowe przepisy o ubezpieczeniu społecznym rolników zawierają w sumie zmiany w trzech obszarach.

Pierwszy obszar dotyczy zmiany definicji emerytury podstawowej w systemie rolniczego ubezpieczenia społecznego. Polega ona na powiązaniu wysokości emerytury podstawowej z kwotą w wysokości 90 proc. najniższej emerytury ustalanej w powszechnym systemie emerytalnym ZUS. Zmiana ta spowoduje w konsekwencji zmianę sposobu waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych.

Drugi obszar zmian dotyczy wprowadzenia do systemu ubezpieczeń społecznych rolniczych dodatku do emerytury rolniczej z tytułu opłacania podwyższonej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, jeżeli poza działalnością rolniczą ubezpieczony dodatkowo prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, albo gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych. Zgodnie z ustawą dodatek będzie ustalany w wysokości 0,5 proc. emerytury podstawowej za każdy rok opłacania takiej składki.

Trzeci obszar zmian dotyczy katalogu osób uprawnionych do rehabilitacji leczniczej przysługującej na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Krąg uprawnionych do korzystania z rehabilitacji leczniczej na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ulega zawężeniu do członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej, z wyłączeniem małżonka (wdowy, wdowca) i rodziców zmarłego.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: emerytura rolnicza | KRUS | system emerytalny | waloryzacja emerytur | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »