O ile wzrosną emerytury? Resort rodziny podał kluczowy wskaźnik

Tegoroczny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie nie mniej niż 12,3 proc. - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemanowicz-Bąk. To rządowa prognoza - jednak rzeczywisty wskaźnik poznamy już w lutym, za raz po publikacji przez GUS średniorocznej ubiegłorocznej inflacji i skali wzrostu wynagrodzeń w 2023.

- Prognozuje się, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. wyniesie nie mniej niż 12,3 proc. - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Przy takiej wartości wskaźnika całkowity koszt waloryzacji świadczeń wyniesie ok. 43,6 mld zł.

Jest odpowiedź resortu rodziny na pytania posłów zadane podczas expose Donalda Tuska

Resort rodziny opublikował odpowiedzi Agnieszki Dziemianowicz-Bąk na pytania posłów zadane podczas expose Donalda Tuska w grudniu 2023 r. Posłowie, głównie z PiS, pytali m.in. o planowaną przez rząd waloryzację rent i emerytur.

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych jest jednym z głównych zadań realizowanych w ramach polityki społecznej państwa. Zapewniła, że w przyszłym roku wypłacona zostanie także 13. i 14. emerytura.

Reklama

Dziemianowicz-Bąk podała, że prognozowany wskaźnik waloryzacji świadczeń w 2024 r. wyniesie nie mniej niż 12,3 proc. - Na 2024 r. w budżecie państwa są zagwarantowane środki finansowe na waloryzację świadczeń - zapewniła.

Minister zaznaczyła, że szacowany całkowity koszt waloryzacji świadczeń przy prognozowanym wskaźniku 12,3 proc. wynosi ok. 43,6 mld zł - łącznie ze skutkiem finansowym podwyższenia wysokości tzw. 13 i 14 emerytury.

Rząd zaproponuje pakiet polityki senioralnej


- Mechanizm podwójnej waloryzacji świadczeń stanowi instrument zabezpieczenia ich wartości w dobie niepewnej sytuacji gospodarczej wywołanej m.in. przez politykę poprzedniego rządu. Szczególnie, że jednorazowe dodatki, które oczywiście utrzymamy, nie wchodzą w tzw. podstawę waloryzacji, nie wpływają zatem na realną wartość rent i emerytur - wskazała Dziemianowicz-Bąk.

Jednocześnie - jak dodała - obok opisanego mechanizmu rząd zaproponuje cały pakiet polityki senioralnej skoordynowanej przez Minister ds. polityki senioralnej.

Posłowie pytali też o ewentualne plany podniesienia wieku emerytalny, w tym wieku emerytalnego dla kobiet. Szefowa MRPiPS zapewniła, że nie ma takich planów.

Nie będzie podwyższenia wieku emerytalnego

- Stanowczo odrzucamy koncepcję podwyższenia ustawowego wieku emerytalnego. Temat ten w trakcie kampanii wyborczej przed ostatnimi wyborami podnosiło jedynie Prawo i Sprawiedliwość, włączając takie pytanie do zarządzonego w dniu wyborów do Sejmu i Senatu RP - referendum - podkreśliła minister.

Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent będzie znany w lutym, po podaniu przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego realnych wartości inflacji, a także wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Obecnie najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne wynoszą 1588,44 zł brutto. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1191,33 zł brutto.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: waloryzacja rent i emerytur | emerytura | renty | seniorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »