Oczekiwana długość życia Polaków coraz krótsza

Oczekiwana długość życia osób osiągających wiek emerytalny skróciła się w 2021 r. o kolejne 8-9 miesięcy - łącznie od 2020 r. prawie o 2 lata - wynika z nowych tablic GUS. Ale średnia emerytura osoby wnioskującej o nią od kwietnia wzrośnie o 3,7 proc. w przypadku kobiet oraz o 4,1 proc. w przypadku mężczyzn.

- Na skutek nadmiarowych zgonów, pod względem długości życia cofnęliśmy się do poziomów 2003 r. - zauważył Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

- Nowe tablice będą brane pod uwagę przez ZUS przy obliczaniu emerytur osób, które złożą wniosek o ich przyznanie od początku kwietnia. Średnia emerytura osoby przechodzącej w wieku 60 lat (kobiety) wzrośnie o 3,7 proc., w wieku 65 lat (mężczyźni) - o 4,1 proc. - dodał Kozłowski.

- Dotyczy to tylko wniosków emerytalnych składanych po raz pierwszy od 1 kwietnia. Za rok, w końcówce marca, trzeba poczekać na nowsze dane - możliwe, że wówczas trzeba będzie się pospieszyć, ale to będzie zależało od ewentualnej fali jesienno-zimowej. W przyszłym roku nowych tablic nie będą musieli śledzić tylko, ci, którzy od kwietnia 2022 do marca 2023 osiągną wiek emerytalny - im te korzystne tablice są zapamiętane "na zawsze" - tłumaczy Tomasz Lasocki, ekspert w zakresie zabezpieczenia społecznego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Reklama

To oznacza te, że jeśli ktoś nabędzie w tym czasie prawa do przejścia na emeryturę, ale z niego nie skorzysta, bo będzie chciał jeszcze pracować, ma zagwarantowane przeliczenie świadczenia przez te tablice. 

Natomiast, jeśli jednak w roku, w którym zdecyduje się przejść na emeryturę byłby one jeszcze korzystniejsze (z punktu widzenia przeliczania emerytury) to może skorzystać z tych lepszych dla siebie.

- Tablice te są podstawą do przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego, a emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy - ustalonej w sposób, o którym mowa w art. 25 - przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego.

 Jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego, do ustalenia wysokości emerytury zgodnie z art. 26 ust. 1 stosuje się tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny - napisał w poniedziałek GUS.

Tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn:

Źródło: GUS

krześ

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »