OFE czy subkonto w ZUS? Możesz wybrać. Czas do końca lipca

Od 1 kwietnia do 31 lipca możliwe jest przekierowanie części składek na ubezpieczenia społeczne między OFE a subkontem ZUS. To pierwsze tzw. okienko transferowe od 8 lat. Na czym polega ten transfer i jak na nim skorzystać?

Jak można dzielić składkę emerytalną? Możliwości są dwie. Pierwsza - całość składki (tj. 19,52 proc.) może trafić do ZUS, z czego 12,22 proc. do tzw. pierwszego filaru, a 7,3 proc. do drugiego (subkonto). Druga możliwość to podział składki na trzy koszyki: 12,22 proc. do pierwszego filaru, 4,38 proc. na subkonto, a reszta do Otwartego Funduszu Emerytalnego, który wybierzemy (2,92 proc.)

Okienko transferowe 2024. Ile będzie otwarte?

Okienko transferowe to czas decyzji dla osób uprawnionych do oszczędzania w OFE, czy chcą, aby część ich składki na ubezpieczenia społeczne były przekazywane do OFE, czy wolą, aby były przekazywane na subkonto w ZUS. Okienka transferowe powinny otwierać się raz na cztery lata, jednak ostatnie (2020 rok) zostało odwołane z powodu pandemii. 

Reklama

Inwestowanie w ramach OFE to sposób na dywersyfikowanie swojego portfela emerytalnego. Zgodnie z prawem, OFE nie mogą nakłaniać swoich klientów do podjęcia konkretnej decyzji.

Kto może zapisać się do OFE?

Między początkiem kwietnia a końcem lipca decyzję o transferze środków może podjąć każda osoba, która do sierpnia 2024 nie osiągnie wieku 50 lat (w przypadku kobiet) i 55 lat (w przypadku mężczyzn). Obie decyzje - zarówno wybór OFE jak i subkonta w ZUS (II filar) - gwarantują dziedziczenie środków.

OFE - czy warto wybrać to rozwiązanie?

W ciągu ostatnich 10 lat oszczędności emerytalne zgromadzone na kontach OFE rosły średnio o 8 procent w skali roku. 

Ostatni rok był szczególnie bardzo udany dla OFE. Jak podały analizyonline.pl, w całym roku 2023 aktywa OFE zwiększyły się o 33 proc., a same fundusze zarobiły średnio 36,5 proc. W grudniu aktywa otwartych funduszy emerytalnych wzrosły o 4,4 proc., wyraźnie przekraczając granicę 200 mld zł. Obecnie w OFE swoje rachunki ma ponad 14,5 mln osób (dane za KNF, na 30 listopada 2023).

Jak sprawdzić, czy jesteś w OFE?

Odprowadzanie składek do OFE jest dobrowolne. Jeśli chcesz zasilać swój rachunek w OFE, możesz w ciągu czterech miesięcy od rozpoczęcia pracy lub założenia działalności gospodarczej przystąpić do otwartych funduszy.

Wszyscy, którzy chcą odprowadzać swoje składki do OFE mogą obecnie złożyć w ZUS deklarację przekazywaniu części składki emerytalnej właśnie do OFE, jeśli jednak złożyły w 2014 lub 2016 roku taką deklarację, to nie muszą składać jej ponownie.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak prezentuje się twoje konto w OFE, do którego należysz i jakie środki masz tam zgromadzone, wejdź na internetowe konto ZUS i w zakładce Ubezpieczony wybierz po lewej stronie - OFE.

Jak złożyć deklarację o przekazywaniu środków do OFE lub ZUS?

Jeśli chcesz zlecić ZUS, aby przekazywał 2,92 proc. składki emerytalnej na konto OFE  lub na subkonto w ZUS, musisz do ZUS wysłać deklarację ZUS-US-OFE-03. Możesz to zrobić online przez internetowe konto ZUS.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) | OFE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »