Reklama

Olbrzymia większość emerytów nie pracuje. Powód?

3 października GUS opublikował raport "Informacja o sytuacji osób starszych". Wynika z niego m.in, że zdecydowana większość polskich emerytów nie pracuje - i to głównie z powodu emerytury.

Jak podaje GUS, w 2015 r. populacja osób 60+ biernych zawodowo wynosiła 7 mln 417 tys., co stanowiło 87,5 proc. ogółu ludności w wieku 60 lat i więcej. Główną przyczyną porzucenia pomysłu podjęcia pracy była emerytura, którą wskazało aż 6 mln 264 tys. osób. Chorobę lub niepełnosprawność jako główny powód bycia bezrobotnym podał jedynie co 10 Polak po sześćdziesiątce.

Pracę zastępuje emerytura

Na podstawie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w 2015 r. ludność aktywna zawodowa w wieku 60 lat i więcej liczyła 1 mln 56 tys. Osoby aktywne zawodowo w wieku 60 lat i więcej stanowiły 6,1 proc. ogółu aktywnych zawodowo. (...)

Reklama

Emeryci i renciści w ZUS, KRUS i resortach mundurowych

Wśród osób w wieku 60 lat i więcej pobierających emerytury z ZUS 59,5 proc. stanowiły kobiety, a 40,5 proc. mężczyźni. W KRUS wielkości te przedstawiały się następująco: 72,6 proc. kobiety i 27,4 proc. mężczyźni. W resortach tzw. "mundurowych" udział kobiet był znacznie niższy w porównaniu do świadczeniobiorców mężczyzn i wynosił - 0,1 proc. w MON, 13,5 proc. w MSWiA i 19,1 proc. w MS.

Wśród osób w wieku 60 lat i więcej pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy z ZUS kobiety stanowiły 23,1 proc, natomiast mężczyźni 76,9 proc.

W KRUS udział kobiet był większy i wynosił 42,2 proc., natomiast mężczyzn 57,8 proc. W pozostałych instytucjach wypłacających wielkości te wynosiły dla kobiet odpowiednio: 0,04 proc. (w MON), 24,4 proc. (w MSWiA) i 23,8 proc. (w MS). (...)

Więcej informacji: www.rynekseniora.pl

Dowiedz się więcej na temat: emeryci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »