Ostatnie dni na skorzystanie z ulgi podatkowej

Pod koniec roku lawinowo rośnie grupa osób, które zakładają Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), by skorzystać z ulgi podatkowej za mijający rok. Jest o co się starać, bo dzięki temu podatek do zapłaty za rok 2018 może być niższy nawet o ponad 1700 zł.

- Liczba otwieranych IKZE w październiku i listopadzie bieżącego roku w stosunku do ostatniego kwartału ubiegłego roku wzrosła o kilkadziesiąt procent - mówi Anna Biniek, dyrektor rozwoju sprzedaży w PKO TFI. Jak dodaje, co roku posiadacze IKZE właśnie pod koniec roku dokonują większych wpłat by skorzystać z ulgi podatkowej.

Podobny, sezonowy wzrost zainteresowania IKZE widzą też przedstawiciele innych instytucji finansowych oferujących ten produkt. - Już od września obserwujemy rosnące zainteresowanie produktami emerytalnymi - mówi Magdalena Markowska, dyrektor marketingu i komunikacji w NN Investment Partners TFI.

Reklama

Przyznaje równocześnie, że grudzień pod kątem otwieranych IKZE jest najlepszym miesiącem sprzedażowym. - Blisko 80 proc. nowej sprzedaży realizowanych jest w dwóch ostatnich miesiącach roku - mówi Markowska.

Jeśli ktoś nie ma IKZE, a chce je założyć i wpłacić pieniądze, aby skorzystać z ulgi podatkowej w rozliczeniu za 2018 rok, to powinien się pospieszyć. To, ile potrwa procedura, zależy od tego, czy IKZE jest otwierane stacjonarnie czy zdalnie. Trzeba wziąć pod uwagę, że przelew musi być zaksięgowany, więc lepiej nie ryzykować i nie odkładać tego na ostatnie dni grudnia.

- Otwarcie Pakietu Emerytalnego (IKZE + Indywidualne Konto Emerytalne) trwa kilka minut. Praktycznie od razu klienci mogą wpłacać środki. Aby mieć pewność co do wykorzystania ulg podatkowych za 2018 rok, nie należy czekać do ostatniego dnia roboczego roku - wskazuje Anna Biniek. Tłumaczy, że samo wysłanie przelewu z własnego konta nie gwarantuje, że Bank Depozytariusz, w którym prowadzony jest rachunek zaksięguje wpłatę w danym dniu. - Przelewy wysyłane po 27 grudnia przez klientów nie dają gwarancji na zaliczenie wpłat do limitu IKZE za 2018 rok. Dlatego zachęcamy, aby z wpłatą nie czekać do ostatnich dni - mówi Anna Biniek.

Wcześniej lepiej się zastanowić nad tym, w której instytucji chcemy założyć IKZE i w jakiej formie ma ono być prowadzone (typów produktów inwestycyjnych funkcjonujących jako IKZE jest wiele, o różnym profilu ryzyka).

Sam mechanizm oszczędzania na emeryturę z jednoczesnym wykorzystywaniem ulgi podatkowej jest opłacalny. Natomiast wyniki inwestycyjne poszczególnych produktów zależą od tego jak będą zarządzanie nasze pieniądze.

W 2018 roku maksymalnie można wpłacić na IKZE 5331,60 zł, ale ta kwota zmienia się co roku.

Przy maksymalnej wpłacie rozliczając PIT można w tym roku uzyskać z ulgi podatkowej nawet 1706 zł (w przypadku osób, które płacą 32-proc. podatek). Nawet dla mniej zarabiających ulga jest pokaźna, bo przy 18-proc. podatku będzie to 959,69 zł. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się 19-proc. liniowym podatkiem do odliczenia jest 1013 zł.

To oznacza, że korzyści podatkowe realizujemy przy IKZE od razu, wypłata z konta po 65 roku nie jest objęta podatkiem od zysków kapitałowych tylko 10-proc. zryczałtowanym podatkiem.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie na emeryturę | IKE | emerytura | IKZE

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »