Otwarte Fundusze Emerytalne. Rząd przyjął projekt zmian

Rząd przyjął projekt ustawy o przekształceniu Otwartych Funduszy Emerytalnych w Indywidualne Konta Emerytalne z możliwością przeniesienia pieniędzy do ZUS. Ustawą, która ma wejść w życie 1 czerwca, zajmie się parlament, a jej najbardziej kontrowersyjnym elementem jest pobierana z góry opłata przekształceniowa.

Teraz w otwartych funduszach emerytalnych jest ok. 15,4 mln członków, a średnie saldo na rachunku wynosi 9,7 tys. zł.

Zgodnie z ustawą, OFE zostaną przekształcone w specjalistyczne fundusze prowadzące IKE. Temat Otwartych Funduszy Emerytalnych ciągnie się latami, były elementem reformy emerytalnej z 1999 roku, ale sytuacji emerytów nie poprawił, natomiast potem przyniósł serię kontrowersyjnych decyzji.

W 2013 roku nastąpił słynny zamach na OFE, kiedy rząd PO i PSL zabrał połowę pieniędzy z rachunków członków OFE i przekazał je do ZUS, potem Trybunał Konstytucyjny przyznał, że było to możliwe, bo pieniądze w OFE były publiczne.

Reklama

W OFE zostało więc tylko 148,6 mld zł (według stanu na koniec ubiegłego roku), a przygotowany przez rząd nowy projekt ustawy zakłada, że domyślnym wariantem będzie przeniesienie środków z konta w OFE na specjalne Indywidualne Konto Emerytalne z jednym zastrzeżeniem.

Można bowiem zawnioskować o przeniesienie pieniędzy z OFE na indywidualne konto w ZUS. Zgodnie z założeniami, jeśli ustawa wejdzie w życie 1 czerwca, to decyzję, co ma się stać z pieniędzmi w OFE, każdy członek musi podjąć do 2 sierpnia.

Najbardziej kontrowersyjnym elementem ustawy jest pobierana z góry opłata przekształceniowa.

Jeśli ktoś wybierze domyślną opcję, czyli przeniesienie środków na IKE+, rząd z góry potrąci mu 15-procentową opłatę. Jak tłumaczą autorzy projektu, wysokość opłaty odpowiada poziomowi efektywnej stopy opodatkowania emerytur podatkiem dochodowym oraz obciążenia składką na ubezpieczenie zdrowotne, co ma zrównoważyć sytuację osób, które wybiorą IKE+ z tymi co chcą przenieść środki z OFE do ZUS. Tyle tylko, że podatek od emerytur jest potrącany dopiero przy wypłacie świadczeń, a opłata przekształceniowa ma być pobrana z góry.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Najważniejsze fakty dotyczące zmian w OFE według projektu ustawy:

·         OFE zostaną przekształcone w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte prowadzące IKE.

·         Każdy ubezpieczony będzie mieć prawo wyboru - domyślną opcją będzie przeniesienie pieniędzy z OFE na IKE, z możliwością jego dalszego dobrowolnego zasilania.

·         Stanie się to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności.

·         Pieniądze zgromadzone w IKE będą prywatne i dziedziczone - w przeciwieństwie do środków w ZUS.

·         W przypadku, gdy członek OFE skorzysta z prawa do złożenia deklaracji o przeniesieniu jego pieniędzy do ZUS, wówczas pieniądze te zostaną w całości zapisane na koncie ubezpieczonego prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

·         Wypłata środków z IKE będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego i będzie wolna od jakiegokolwiek podatku.

·         Ze względu na to, że emerytury z ZUS są opodatkowane podatkiem dochodowym PIT stawką 17 proc. lub 32 proc. ze środków OFE zostanie pobrana jednorazowa opłata przekształceniowa na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w łącznej wysokości 15 proc. wartości aktywów OFE.

·         Opłata zostanie rozłożona na dwie raty, obie płatne w 2022 r. Płatnikiem będą specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte powstałe z przekształcenia OFE.

·         W ramach IKE, pieniądze pochodzące z OFE będą wyodrębnione i będą mogły zostać wycofane po osiągnięciu wieku emerytalnego. W funduszach prowadzących IKE będą wydzielone dwa subfundusze. W okresie pięciu lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki będą sukcesywnie przenoszone do subfunduszu, który ma określoną ostrożniejszą politykę inwestycyjną.

Koniec z tzw. "suwakiem" OFE

·         Jednym z głównych założeń reformy jest także likwidacja tzw. "suwaka", który obecnie pomniejsza oszczędności emerytów zgromadzone w OFE. 10 lat przed emeryturą zaczynają one być stopniowo przekazywane do ZUS.

Wejście w życie i obowiązujące terminy

·         Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2021 r.

·         Czas na składanie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS został wyznaczony od 1 czerwca 2021 r. do 2 sierpnia 2021 r.

·         Przekształcenie OFE w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte nastąpi 28 stycznia 2022 r.

Monika Krześniak-Sajewicz 

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »