Polskie emerytury dla Ukraińców i Białorusinów? Mamy wyjaśnienie

Cudzoziemcy, którzy wpłacili do polskiego systemu emerytalnego niewiele składek, będą mogli w przyszłości otrzymać dopłatę do wysokości polskiej emerytury minimalnej, jednak będą musieli spełnić wiele warunków - wyjaśnił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Chodzi przede wszystkim o pracujących w Polsce Ukraińców i Białorusinów.

- Opłacenie jednej składki emerytalnej w Polsce nie uprawnia cudzoziemca do otrzymania minimalnej emerytury - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jak zaznaczył, aby dostać to świadczenie trzeba spełnić polskie warunki jego otrzymania.

Minimalna polska emerytura dla cudzoziemca, który przepracował jeden dzień? "Nie ma takiej sytuacji"


- Nie ma takiej sytuacji, aby ktoś po przepracowaniu jednego dnia w Polsce i opłacenia składki emerytalnej, nabył prawo do minimalnej polskiej emerytury - podkreślił Szwed.

"Rzeczpospolita" w piątek napisała, że "wystarczy jedna składka, by obywatel Ukrainy czy Białorusi mógł dostać polską emeryturę minimalną - umowy z tymi krajami otworzyły pole do nadużyć".

Reklama

Wiceszef MRiPS powiedział, że Polska ma standardowe umowy i wspólne systemy zabezpieczenia społecznego z krajami UE i szeregiem innych europejskich, w tym z Ukrainą i Białorusią.

Cudzoziemcy muszą spełnić polskie warunki, aby otrzymać minimalną emeryturę

Zaznaczył jednocześnie, że aby uzyskać w Polsce prawo do minimalnego świadczenia emerytalnego trzeba spełniać polskie warunki, czyli w przypadku kobiet przepracowane 20 lat, a 25 w przypadku mężczyzn i osiągnąć wiek emerytalny, czyli odpowiednio 60 i 65 lat.

W innym przypadku - zaznaczył - polska emerytura zostanie obliczona na podstawie składek, które osoba wpłaciła pracując w Polsce i jeśli tych składek jest niewiele, to i świadczenie będzie niskie, analogicznie do tzw. emerytur groszowych. - Opłacenie składki nie oznacza jednak nabycia prawa do najniższej polskiej emerytury - podkreślił Szwed.

Cudzoziemcy mogą otrzymać dopłatę do "groszowej" emerytury. Są jednak warunki


Możliwe jest natomiast otrzymanie dopłaty do wysokości polskiej emerytury minimalnej, ale pod kilkoma warunkami. Jak wyliczył wiceminister, obywatel np. Ukrainy musi spełniać warunki otrzymania emerytury na Ukrainie, w Polsce musi przebywać legalnie i mieszkać, oraz pracować, czyli mieć opłacane składki.

- Wtedy może otrzymać dopłatę do poziomu najniższej emerytury polskiej, ale tylko jeśli jego ukraińskie świadczenie jest niższe. Jeśli emerytura ukraińska jest wyższa od polskiej minimalnej, dopłata nie przysługuje - wyjaśnił Szwed. Jak zaznaczył, liczba osób korzystających z takich dopłat nie jest duża - w 2022 r. było ich ok. 1,1 tys., a w 2021 r. - ok. 1,2 tys.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | cudzoziemcy | Ukraińcy | imigracja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »