Ponowne przeliczenie emerytury może zwiększyć świadczenie. Jak złożyć wniosek?
Osoby, które mają ustalone prawo do emerytury mogą zawnioskować o ponowne przeliczenie wysokości świadczenia. W pewnych przypadkach jego kwota może wzrosnąć. Warto jednak pamiętać o tym, że emerytura zostanie przeliczona tylko w określonych sytuacjach. Kto konkretnie może skorzystać z owej procedury i ile da się na niej zyskać? Odpowiadamy.
Ponowne przeliczenie emerytury może okazać się opłacalne dla niektórych emerytów. Tego rodzaju działanie warto podjąć wtedy, gdy istnieje możliwość udowodnienia okresów składkowych lub nieskładkowych, które wcześniej nie zostały uwzględnione w trakcie wyliczania wysokości świadczenia.
Może się bowiem zdarzyć, że odnajdziemy dokumenty, które potwierdzałyby wcześniej wspomniane okresy. Mowa tutaj między innymi o pracy za granicą, urlopie wychowawczym czy okresie służby wojskowej. Warto jednak podkreślić, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie przeliczy emeryturę tylko w sytuacji, gdy owe dokumenty wcześniej nie były dostarczane do ZUS-u i nie uwzględniono ich przy pierwotnym wyliczaniu świadczenia.
Co więcej, z ponownego przeliczenia emerytury mogą skorzystać również te osoby, które po przyznaniu świadczenia pracowały bądź odkładały składki na ubezpieczenia społeczne. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie ZUS-u, wniosek o przeliczenie emerytury można złożyć po upływie roku kalendarzowego, jeśli nadal kontynuuje się zatrudnienie bądź bezpośrednio po jego zakończeniu.
Żeby skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury, należy złożyć stosowny wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mowa tutaj o wniosku ERPO, do którego trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające okresy pracy bądź prowadzenia działalności pozarolniczej, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, służby wojskowej, nauki w szkole wyższej czy też urlopu wychowawczego.
Wniosek można złożyć bezpośrednio w placówce ZUS-u bądź za pośrednictwem operatora pocztowego lub polskiego urzędu konsularnego. Co istotne, rozpatruje go organ rentowy właściwy dla miejsca zamieszkania. Rzeczony organ, po analizie wniosku i dokumentacji, wydaje decyzję w terminie 30 dni od "wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji".
Korzyści z ponownego przeliczenia emerytury mogą okazać się dość odczuwalne. Niekiedy zdarza się, że emeryci zyskują na tym nawet kilkaset złotych miesięcznie.