Prezes ZUS: Jesteśmy w czasie przygotowywania wypłaty 14. emerytury

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przygotowuje wypłatę 14. emerytury - poinformowała Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Pierwsze przelewy popłyną do emerytów już 25 sierpnia - zapewniła szefowa ZUS w wywiadzie dla "Super Expressu".

- Jeśli chodzi o bezpieczeństwo systemu emerytalnego, 13. i 14. emerytura są lepszymi rozwiązaniami niż na przykład dwie waloryzacje - mówi w piątkowym wywiadzie dla "Super Expressu" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pytano m.in. o to, kiedy ruszy wypłata 14. emerytur. - Jesteśmy w czasie przygotowywania wypłaty 14. emerytury. To kluczowe świadczenie dla 9 mln emerytur, zwłaszcza w sytuacji obecnej wysokiej inflacji - podkreśliła Uścińska. Dodała, że wypłaty 14. emerytury rozpoczną się 25 sierpnia.

Reklama

- To będzie pierwszy termin, w którym seniorzy otrzymają to świadczenie wraz z emeryturą główną. A potem 14. emerytura będzie wypłacona odpowiednio 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Wrześniowe terminy są dla osób z systemu mundurowego i osób pobierających świadczenia przedemerytalne. W przypadku systemu rolniczego, zwłaszcza przypadku osób otrzymujących świadczenie rzadziej niż raz na miesiąc, ustawodawca przewiduje wypłacenie +14+ w październiku - poinformowała.

14. emerytura lepsza od podwójnej waloryzacji?

W wywiadzie dla "SE" prezes ZUS została również zapytana czy zamiast 13. i 14. emerytury lepsze byłyby częstsze waloryzacje. "Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo systemu emerytalnego, 13. i 14. emerytura są lepszymi rozwiązaniami niż na przykład dwie waloryzacje" - oceniła.

- Waloryzacja świadczeń jest trwałym instrumentem. W tym roku była ona wysoka i wynosiła 7 proc., co wiąże się z zaciągnięciem na trwałe zobowiązania w wysokości kilkunastu miliardów złotych. Tym samym będą rosły zobowiązania w kolejnych latach na wypłaty świadczeń emerytalnych. Natomiast z punktu widzenia bezpieczeństwa Funduszu Emerytalnego bezpieczniejsze jest rozwiązanie, kiedy państwo interweniuje poprzez środki pochodzące z budżetu państwa i wypłaca świadczenia jednorazowe w postaci 13. i 14. emerytury - wyjaśniła prezes ZUS.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | Gertruda Uścińska | emeytura | 14. emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »