Reklama

Prezes ZUS o przygotowaniach do wejścia przepisów dotyczących obniżenia wieku emerytalnego

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska zapewnia, że ZUS bardzo starannie przygotowuje się do wejścia w życie nowych przepisów dotyczących wieku emerytalnego. Od 1 października tego roku kobiety będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat.

Profesor Uścińska zaznaczyła w rozmowie z IAR, że klienci ZUS będą mieli możliwość konsultowania się w tej sprawie z doradcami emerytalnymi. Od 1 czerwca w salach obsługi klienta każdy, kto potencjalnie będzie występował o ustalenie statusu emeryta, będzie mógł uzyskać dokładne informacje związane z przebiegiem swojego ubezpieczenia i dowiedzieć się, w jakiej wysokości emerytura mu przysługuje.

Reklama

Zainteresowani będą też mogli dowiedzieć się, jaka będzie ich emerytura, jeśli przedłużą swoją aktywność zawodową o rok czy o kilka lat - zaznaczyła prezes.

Gertruda Uścińska dodała, że doradcy już przygotowują się do konsultacji z klientami. Trwają szkolenia w tej sprawie. Prezes ZUS podkreśliła, że ważne jest, by decyzja o przejściu na emeryturę była podejmowana w sposób świadomy i odpowiedzialny. ZUS przygotowuje się również do zmiany organizacji czasu pracy, by Zakład jako usługodawca był przygotowany do obsługiwania większej liczby ubezpieczonych.

Prezes zaznaczyła, że od 1 października prawa do emerytury nabędzie ponad 300 tysięcy osób.

Ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 19 grudnia. Od 1 października nie będzie już obowiązywało stopniowe podwyższanie wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę do 67 lat.

Pobierz za darmo program PIT 2016

Dowiedz się więcej na temat: obniżenie wieku emerytalnego | ZUS | Gertruda Uścińska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »