Ranking funduszy emerytalnych

Średnia stopa zwrotu funduszy emerytalnych w styczniu wyniosła +3,54%, czyli najwięcej od lipca ubiegłego roku, gdy zarządzający OFE zarobili przeciętnie powyżej 4%. To świetny wynik szczególnie, że początek miesiąca nie zwiastował wiele dobrego. Indeksy giełdowe niemal od początku grudnia do końca pierwszej dekady stycznia traciły na wartości i gdy już wydawało się, że czeka nas zapowiadana korekta - ceny akcji ruszyły do góry.

Najpierw napędzane zagranicznym kapitałem, do którego przyłączyli się również krajowi indywidualni i instytucjonalni inwestorzy. Okazało się po raz kolejny, że giełda jest odporna na proste scenariusze.

Gdy znaczna część inwestorów wstrzymywała się z inwestycjami licząc na spadek indeksów o 15-20%, te nie tylko ruszyły do góry, ale ustanowiły nowe maksima.

To chyba jeden z przypadków, który dobrze obrazuje to, co będzie nas czekało w najbliższym roku. W obliczu pozytywnych sygnałów z gospodarki trudno oczekiwać trwałego spadku cen. Należy zatem założyć, że będziemy raczej świadkami krótkotrwałych spadków, wywoływanych prawdopodobnie czynnikami zewnętrznymi, których nie sposób prognozować.

Reklama

Styczeń był jednak byczy. Co ciekawe wygląda na to, że sytuacja na giełdzie zaskoczyła również niektórych zarządzających. Jednostka rozrachunkowa OFE Polsat, ubiegłorocznego lidera, wzrosła w styczniu w najmniejszym stopniu o +2,73%.

Najwięcej zarobili w styczniu zarządzający OFE DOM, którego jednostka wzrosła o ponad 4%. Co ciekawe, przez większą część miesiąca Polsat był wyraźnie lepszy od konkurenta, a o ostatecznym zestawieniu zdecydował ostatni tydzień. Wygląda na to, że tym razem bardzo aktywna polityka inwestycyjna, która staje się firmowym znakiem zarządzającego Polsatem, tym razem zawiodła. Należy oczywiście pamiętać o tym, że mówimy tu o bardzo krótkim okresie czasu, i trudno na jego podstawie wysnuwać jakieś bardzo daleko idące wnioski. Bardzo dobrze pracował w styczniu portfel Commercial Union OFE, którego zarządzający nie mogą sobie pozwolić na aktywne zarządzanie. Wydaje się, że w tym przypadku o sukcesie zaważyła bardzo silna ekspozycja na sektor bankowy.

W rywalizacji giełdowych indeksów, w styczniu najlepiej wypadły ponownie mniejsze spółki. MIDWIG zyskał w ciągu miesiąca +13,3%, czyli dwukrotnie więcej niż WIG20. WIG zyskał +8,2%. Można powiedzieć - oby tak dalej.

Komentarz do rankingów

Styczniowy ranking nie przyniósł w zasadzie żadnych istotnych zmian. Najlepszą relacją zysku do ryzyka w horyzoncie 36 miesięcy, nagrodzoną oceną 5a, mogły się ponownie pochwalić Generali OFE, Pekao OFE oraz OFE Polsat.

Ostatni z funduszy jest jednocześnie liderem obu składowych tworzących wskaźnik Infromation Ratio, na podstawie którego tworzymy nasz ranking. Polsat to fundusz oferujący zarówno najwyższą dodatkową (ponad średnią dla wszystkich OFE) stopę zwrotu, jak również jest to funduszem o największej zmienności, stanowiącej o wysokim ryzyku.

Styczeń to kolejny miesiąc, w którym wysoka ocena wszystkich liderów w horyzoncie długoterminowym była potwierdzona również najwyższą pozycją w analogicznym rankingu, tworzonym w oparciu o dane z ostatnich 12 miesięcy.

nazwa funduszuzysk styczeń
1Generali OFE3.09%
2Pekao OFE3.63%
3OFE Polsat2.73%
4OFE DOM4.02%
5AIG OFE3.66%
6ING NNP OFE3.66%
7Winterthur OFE3.88%
8OFE Pocztylion3.70%
9OFE PZU "Złota Jesień"3.51%
10Commercial Union OFE3.84%
11OFE Skarbiec - Emerytura3.26%
12Bankowy OFE3.42%
13Nordea OFE3.62%
14OFE Ergo Hestia3.57%
15OFE Allianz Polska3.47%
Analizy OnLine
Dowiedz się więcej na temat: fundusze emerytalne | OFE | stopa zwrotu | ranking | Polsat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »