Reklama

Rostowski: Emerytury z OFE powinien wypłacać ZUS

Emerytury ze środków z OFE powinien wypłacać ZUS - ocenia minister finansów Jacek Rostowski.

- Drugi filar powinien pozostać, a środki te powinny być inwestowane w gospodarkę realną, w akcje i obligacje korporacyjne - powiedział Rostowski na konferencji ZBP.

Reklama

- Jest dla mnie ewidentne, że zakładem dla środków emerytalnych jest ZUS. Nie ma żadnego uzasadnienia, aby środki pozostawały w OFE, jeśli ktoś przechodzi na emeryturę. Dalsze decyzje po tym kompromisie muszą być podjęte, musimy stworzyć system wypłaty emerytur - dodał.

Wydłużenie wieku emerytalnego nie da efektów w ciągu 10 lat

Wydłużenie wieku emerytalnego nie da znaczących efektów budżetowych w ciągu 10 lat - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.

- To, że proces podnoszenia wieku emerytalnego jest tak rozłożony w czasie, oznacza, że nie będzie dawał znaczących efektów budżetowych w tym dziesięcioleciu - powiedział.

- Średniookresowe cele budżetowe (deficyt sektora w wysokości 1 proc PKB w 2015 r.) możemy osiągnąć bez tego - dodał.

W projekcie ustawy przygotowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zakłada się stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego, co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc, co oznaczałoby, że z każdym rokiem Polacy będą pracować dłużej o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a dla kobiet w roku 2040.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »