Reklama

Seniorzy Mówią: wystarczyłoby 300 zł

O ile wystarczyłoby zwiększyć kwotę obecnej emerytury, by była ona satysfakcjonująca dla seniorów? 14 proc. z nich uważa, że wystarczyłoby 300 zł miesięcznie, 41 proc. byłoby zadowolonych z kwoty 500 zł - tak wynika z badań opinii przeprowadzonych w kwietniu 2012 roku, na zlecenie Funduszu Hipotecznego DOM.

Blisko co trzeci senior nie zastanawiał się nad kwotą dodatkowych środków do swojej emerytury, mimo że tylko 6 proc. z nich uznaje swoją sytuację materialną za dobrą. Tylko 29 proc. osób wskazało, że satysfakcjonowałaby ich kwota większa niż 1000 zł. miesięcznie. Najwięcej, bo łącznie 41 proc. ankietowanych, znalazło się w środkowym przedziale, gdzie średnią wskazywaną wartością było 500 zł (21 proc. wskazało przedział między 300, a 500 zł, a 20 proc. przedział 500-1000 zł).

Czytaj raport specjalny serwisu Biznes INTERIA.PL "Emerytury: Musimy dłużej pracować?"

Reklama

Tymczasem - jak wynika z ostatniego raportu ZBP - uśredniona wartość raty kapitałowej z tytułu odwróconego kredytu hipotecznego to około 500 zł w zależności od wartości mieszkania, płci oraz wieku świadczeniobiorcy. Związek Banków Polskich na zlecenie Ministerstwa Finansów dokonał wyliczeń ewentualnych świadczeń, zakładając, że produkt wejdzie do ofert banków. Kiedy to się stanie? Tego nie wiadomo, choć prace nad projektem ustawy trwają już od jakiegoś czasu.

Z raportu ZBP wynika, że wysokość świadczeń z tytułu odwróconego kredytu hipotecznego będzie niższa lub zbliżona do wartości oferowanych przez fundusze hipoteczne. - Raty kapitałowe z tytułu odwróconego kredytu hipotecznego będą wypłacane przez określony czas. ZBP w swoich wyliczeniach założył, że przez 19 lat w przypadku kobiet i 15 lat w przypadku mężczyzn. Świadczenia wypłacane przez fundusze są natomiast dożywotnie, ale to nie koniec różnic. Fundusze hipoteczne regulują koszty zawarcia umowy oraz te związane ze skompletowaniem potrzebnych dokumentów i ubezpieczeniem nieruchomości. W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego te obowiązki będą dodatkowym kosztem seniora. - mówi Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Tymczasem rząd wziął się za reformę emerytalną i zdecydował, że będziemy pracować do 67. roku życia (wiek zarówno dla kobiet jak i mężczyzn).

Zajął się też zmianami w emeryturach mundurowych - wprowadził wiek emerytalny 55 lat i wydłużył wymóg przepracowanych lat z 15 do 25. Propozycje czekają na przyjęcie przez Sejm, Senat i prezydenta.

Zgodnie z projektem, począwszy od 2013 roku, co cztery miesiące wiek emerytalny ma być podwyższany o jeden miesiąc. Oznaczałoby, że z każdym rokiem będziemy przechodzić na emeryturę o trzy miesiące później. Da to oszczędności w rządowej kasie (w samym 2013 i 2014 roku) w wysokości 3 mld zł. Do 2060 roku przekroczą one 600 mld zł.

Co jednak z osobami, które już teraz są na emeryturze? Średnia jej wartość wynosi w Polsce około 1700 zł, a wielu seniorów nie ma już możliwości pracy zarobkowej (chociażby ze względu na stan zdrowia). W tym wypadku dodatkowe środki do emerytury, pochodzące z renty dożywotniej, są warte rozważenia.

Index: Badania opinii na zlecenie Funduszu Hipotecznego DOM, zostały przeprowadzone w kwietniu 2012 roku Starcom/ARC Rynek i Opinia

Opr. KM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »