Średnia emerytura w Niemczech a w Polsce. Jak wypadamy na tle sąsiadów?

Średnia emerytura w Niemczech wynosi 1543 euro brutto - informują tamtejsze media. Jak skomentował to szef parlamentarnej partii Lewica, Dietmar Bartsch, jest to "zawstydzający bilans polityki emerytalnej". Jak wypada wysokość świadczenia zachodnich sąsiadów na tle Polski? Sprawdzamy.

Po 45 latach pracy w Niemczech średnia wysokość emerytury wynosi 1543 euro brutto - wskazało Federalne Ministerstwo Pracy w odpowiedzi na zapytanie zadane przez szefa Lewicy Dietmara Bartscha. Jednak nie wszyscy byli pracownicy mogą liczyć na taką kwotę. 

Jak rozpisują się niemieckie media, dysproporcja w emeryturach jest widoczna na poziomie płci czy zamieszkania. Wyższe średnie świadczenie otrzymują bowiem mężczyźni - 1637 euro, niższe natomiast kobiety, dla których ten wskaźnik wynosi 1323 euro (różnica 314 euro).

Lepiej usytuowani są również emeryci żyjący na obszarach byłych Niemiec Zachodnich, dla których średnie świadczenie wynosi 1605 euro. Na ich tle byli pracownicy z regionów nalężących kiedyś do NRD (Niemieckiej Republiki Demokratycznej) mogą liczyć na przeciętną emeryturę niższą o 202 euro (1403 euro miesięcznie).  

Reklama

Jak skomentował to przewodniczący niemieckiej Lewicy, taka wysokość świadczenia i różnice pomiędzy poszczególnymi grupami emerytów są "zawstydzające". W jego opinii system jest "daleko od (miana - red.) sprawiedliwego".  

W Niemczech wzrosły emerytury przez podwyżkę płacy minimalnej

Od 1 lipca br. niemieccy emeryci mogą liczyć na wyższe. Zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią rządu emerytury w zachodniej części kraju wzrosły o 4,39 proc., natomiast we wschodniej o 5,86 proc. Dwie różne wysokości podwyżek wynikają z próby ujednolicenia wysokości wypłacanych świadczeń na terenie całego kraju.  

Jednocześnie waloryzacja emerytur przeprowadzona w połowie roku, a nie standardowo na początku, wynikała z podwyżki płacy minimalnej w kraju. Ta od 1 października 2022 r. wynosi w Niemczech 12 euro brutto na godzinę. Należy przy tym pamiętać, że niektóre zawody, jak np. nauczyciele, podlegają pod minimalne wynagrodzenie sektorowe odpowiednie dla zajmowanego stanowiska, dlatego ich wskaźnik może być inny od tego dla ogółu.

Jak polscy emeryci wypadają na tle niemieckich?

Jak emerytury wyglądają na tle płacy minimalnej? Przyjmując, że etat wynosi 160 godzin w miesiącu, oznaczałoby to, że najniższe wynagrodzenie wynosi w Niemczech 1920 euro brutto. Jednocześnie porównując płacę minimalną ze średnim wskaźnikiem świadczenia, można zauważyć, że miesięczna wypłata trafiająca na konto najstarszych mieszkańców jest równa 80,2 proc. "najniższej krajowej".

Jeżeli przyjmiemy analogiczny sposób wyliczenia proporcji dla polskich emerytów, to zauważymy, że w naszym kraju taki wskaźnik wynosi 96,7 proc. Od 1 lipca br. płaca minimalna w Polsce wynosi 3600 zł brutto, natomiast w marcu br. ZUS wskazał, że średnie świadczenie wypłacane emerytom wyniosło 3482,63 zł brutto. 

Wychodzi więc, że świadczenia wypłacane polskim emerytom są bliższe wynagrodzeniom oferowanym pracownikom niż w przypadku Niemców. Takie porównanie ma jednak cel poglądowy, ponieważ należy pamiętać o innej sile nabywczej pieniądza czy innych cenach w sklepach.  

Przeliczając średnią emeryturę w Niemczech na naszą walutę wychodzi, że ta jest warta 6866,35 zł brutto (po przeliczeniu 1 euro = 4,45 zł, średni kurs NBP z 24 lipca 2023 r.).  

Jednocześnie w Niemczech nie obowiązuje najniższa emerytura, czym nasi zachodni sąsiedzi różnią się od nas. W Polsce w 2023 r. poziom takiego świadczenia wynosi 1588,44 zł brutto.  

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »