Świadczenie honorowe dla stulatków. Sejm zdecydował
Sejm głosował w piątek, 18 października nad projektem ustawy o świadczeniu honorowym dla osób, które ukończyły 100 lat. Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem tej ustawy, co oznacza, że świadczenie dla stulatków będzie wypłacane na nowych zasadach - oczywiście, po złożeniu pod ustawą podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Za uchwaleniem ustawy głosowało 408 osób, przeciwnych było 16 osób, a jedna wstrzymała się od głosu.
Projekt ustawy o świadczeniu honorowym dla osób, które ukończyły 100 lat, przyjął początkiem sierpnia rząd. Przewidziano w nim "unormowanie wieloletniej tradycji szczególnego honorowania osób, które ukończyły 100 lat życia, w postaci przyznawania im specjalnego świadczenia, finansowanego przez państwo". Świadczenie to wyniesie 6246,13 zł brutto miesięcznie i będzie podlegać corocznej waloryzacji.
Projekt ws. wprowadzenia ustawowego mechanizmu przyznawania honorowego świadczenia dla osób, które ukończyły sto lat, przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort kierowany przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk chciał, aby zasady i tryb przyznawania tego świadczenia były uregulowane w ustawie.
Przypomnijmy - obecnie comiesięczne świadczenia honorowe przyznawane są przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na mocy decyzji prezesa Rady Ministrów z 1972 r. i traktowane jako tzw. świadczenia w drodze wyjątku. MRPiPS argumentowało, że stosowna ustawa spowoduje, iż zapewniona będzie większa pewność i przewidywalność istnienia świadczenia honorowego, które po zmianach będzie wypłacane stulatkom z urzędu.
Prawo do świadczenia przysługiwać będzie na dotychczasowych zasadach polskim obywatelom, niezależnie od pobierania przez nich emerytury lub renty. W przypadku osób, które nie mają prawa do świadczeń emerytalno-rentowych, prawo do świadczenia honorowego przyznawane będzie na wniosek.
Dotychczas świadczenie odpowiadało wysokości kwoty bazowej obowiązującej w chwili ukończenia przez daną osobę 100 lat. Ponieważ wysokość kwoty bazowej zmienia się od 1 marca każdego roku, wysokość świadczenia honorowego była zróżnicowana.
Przyjęty przez Sejm projekt ustawy wprowadza dużą zmianę w tym zakresie. Już od 2025 r. nastąpi odwiązanie wysokości świadczenia honorowego od wysokości kwoty bazowej, świadczenie honorowe będzie za to waloryzowane wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent.
Oznacza to podniesienie kwoty świadczenia osobom, którym przyznano świadczenie do końca grudnia 2024 r., zamrożenie wysokości świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia na dzień 1 stycznia 2025 r. na poziomie kwoty bazowej (od 1 marca 2024 r. - 6246,13 zł brutto) oraz wprowadzenie zasady, że świadczenie to będzie waloryzowane corocznie 1 marca na zasadach analogicznych, jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji emerytur i rent.
Przyjętą przez Sejm ustawę musi podpisać teraz prezydent Andrzej Duda. Docelowo przepisy ustawy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.