Reklama

Świadczenie wyrównujące w tzw. emeryturach EWK

Senat opowiedział się w zeszłym tygodniu za poprawkami do ustawy, która przewiduje, że osoby pobierające tzw. emerytury EWK będą miały wypłacane świadczenie wyrównawcze podwyższające ich emerytury do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego. Zaproponował też rozszerzenie grona uprawnionych do świadczenia wyrównawczego. Zgodnie z ustawą świadczenie przyznawane będzie na wniosek osoby uprawnionej który należy złożyć do ZUS lub innego organu, który wypłaca to świadczenie. Wniosek złożony do 28 lutego 2022 r. podlega rozpatrzeniu do 31 marca 2022 r.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Uchwalona przez Sejm pod koniec października ustawa przewiduje, że osoby pobierające emerytury EWK (wcześniejsza emerytura z tytułu opieki nad dzieckiem wymagającym stałej opieki) będą miały wypłacane świadczenie wyrównawcze, jeśli ich emerytury są niższe niż świadczenie pielęgnacyjne.

W piątek Senat opowiedział się za wprowadzeniem do ustawy kilku poprawek. Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami opowiedziało się 97 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Główna z poprawek zakłada rozszerzenie grona uprawnionych do świadczenia wyrównawczego. Według propozycji będą to wszystkie osoby, które pobierają świadczenia emerytalno-rentowe i spełniają przesłanki do bycia objętymi świadczeniami pielęgnacyjnymi, wynikającymi z ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Ustawa regulująca problem tzw. emerytur EWK została przygotowana przez posłów Kukiz'15.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 1989 r. umożliwiało przejście na emeryturę (tzw. emeryturę EWK) - bez względu na wiek - jednemu z rodziców mającemu wymagany okres zatrudnienia, a zmuszonemu przerwać pracę z uwagi na sprawowanie opieki nad chorym dzieckiem.  Przepis ten utracił moc w 1999 r., jednak osoby, które do tego czasu spełniały wszystkie warunki wymagane w rozporządzeniu, zachowały uprawnienia do emerytury.

Obecnie rodzice opiekujący się dziećmi wymagającymi stałej opieki otrzymują świadczenie pielęgnacyjne. Nie przysługuje ono jednak tym, którzy mają ustalone prawo do emerytury, renty, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.

Oznacza to, że świadczenia pielęgnacyjnego nie otrzymują także osoby pobierające emeryturę EWK. Tymczasem wysokości tych świadczeń znacznie się różnią - wysokość świadczenia pielęgnacyjnego to 1971 zł, a najniższa emerytura wynosi 1250,88 zł brutto.  Zgodnie z ustawą świadczenie wyrównawcze przyznawane będzie na wniosek osoby uprawnionej do emerytury lub renty EWK, który należy złożyć do ZUS lub innego organu, który wypłaca to świadczenie. Wniosek złożony do 28 lutego 2022 r. podlega rozpatrzeniu do 31 marca 2022 r.


Nie tylko matki, które mają przyznaną tzw. emeryturę wcześniejszą kobiet (EWK), ale też te otrzymujące inne świadczenia emerytalno-rentowe będą mogły wnioskować o świadczenie wyrównawcze. Taką poprawkę wprowadził Senat do ustawy o świadczeniu wyrównawczym. Przepisy w brzmieniu uchwalonym przez Sejm zakładały bowiem, że ta forma wsparcia, stanowiąca różnicę między kwotą świadczenia pielęgnacyjnego a wysokością emerytury, będzie przysługiwać wyłącznie tym rodzicom, którzy uzyskali prawo do emerytury EWK na podstawie rządowego rozporządzenia.

Reklama

Co do zasady mogły ją otrzymać osoby, które nie mogły kontynuować zatrudnienia z uwagi na konieczność sprawowania stałej opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Zmiana przyjęta przez senatorów rozszerza więc prawo do tej pomocy finansowej również na matki na innych świadczeniach emerytalno-rentowych, ale teraz trafi ponownie do Sejmu, który może ją odrzucić.

W razie złożenia wniosku w terminie świadczenie wyrównawcze przysługuje od 1 stycznia 2022 r. i jest wypłacane po dokonaniu rocznej waloryzacji wraz ze świadczeniem emerytalno-rentowym.

Świadczenie wyrównawcze ma przysługiwać miesięcznie w kwocie stanowiącej różnicę między kwotą świadczenia pielęgnacyjnego a kwotą pobieranego świadczenia emerytalno-rentowego. Wypłata świadczenia wyrównawczego będzie następować wraz z emeryturą EWK. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »