Ucierpi prawie 180 tys. Polaków?

Premier Donald Tusk poinformował, że jeszcze w tym roku dojdzie do spotkania ze stroną związkową w sprawie reformy emerytur mundurowych. Związki zawodowe straszą reakcją na pojawiające się głosy o włączeniu "mundurówki" do powszechnego systemu emerytalnego.

- Na pewno się spotkamy jeszcze w tym roku i nie będzie powodu do protestów przynajmniej w tej sprawie. Jeszcze dziś sprawdzę, czy ta informacja utknęła, czy może związkowcy chcą podkreślić gotowość do protestu - powiedział Tusk.

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych (zrzesza związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa) do premiera po raz kolejny zaapelowała o takie spotkanie. Jeszcze raz zwracamy się do Pana Premiera o zrealizowanie publicznych obietnic - napisano w liście do szefa rządu.

13 listopada premier mówił, że jeśli związkowcy przyjmą zaproszenie, spotkanie może się odbyć "w najbliższych dniach".

Zapewniał, że ci, którzy już pełnią służbę, nie stracą przywilejów emerytalnych. Przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda mówił kilka dni temu, że ze strony premiera padła publiczna deklaracja i jak dotąd nic się nie wydarzyło. W rozmowie z PAP zaznaczył, że jeżeli nie dojdzie do rozmów, niewykluczone są protesty.

Reklama

Inicjatywa strony związkowej jest reakcją na pojawiające się głosy o włączeniu "mundurówki" do powszechnego systemu emerytalnego, według którego kobiety nabywają uprawnienia do emerytury w wieku 60, a mężczyźni 65 lat. Pracownicy służb mundurowych natomiast mogą odchodzić na emeryturę po 15 latach pracy.

Koniec przywilejów

W 2008 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczęto prace przygotowujące projekt reformy emerytur mundurowych. Wówczas nie doszło jednak do porozumienia między stroną rządową a związkami zawodowymi m.in. co do wydłużenia wieku emerytalnego.

Obecnie prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy mają funkcjonariusze policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Ucierpi 180 tys. mundurowych?

Od lat pojawiają się głosy, że przywileje emerytalne służb mundurowych wymagają przebudowy, bo policjanci przechodząc na emeryturę po 15 latach, zatrudniają się np. w firmach ochroniarskich. Ponadto krytykowano, że przywileje dotyczą zarówno funkcjonariuszy operacyjnych, np. antyterrorystów, którzy narażeni są na stres, ale również tych, którzy większość czasu pracują za biurkiem. Emerytury i renty mundurowe - według szacunków Pracodawców RP - pobiera obecnie prawie 180 tys. Polaków, co kosztuje budżet państwa ok. 5 mld zł rocznie.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: reformy | zawodowe | Donald Tusk | przywileje | emerytury mundurowe | emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »