Reklama

W przyszłym roku mocniejszy wzrost emerytur

Choć w projekcie budżetu na 2022 r. rząd założył podwyżkę emerytur o 4,89 proc., to eksperci uważają, że ze względu na wysoką inflację, ostatecznie waloryzacja będzie wyższa i świadczenia seniorów wzrosną nawet o 5,5 proc. Oznaczałoby to wzrost emerytury minimalnej nawet o ok. 70 zł.

W opublikowanym projekcie budżetu na 2022 rok, rząd zakłada wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w wysokości 104,89 proc.

To ile ostatecznie wyniesie podwyżka świadczeń będzie wiadomo na początku przyszłego roku, ale eksperci zakładają, że będzie ona wyższa. Wynika to z konstrukcji wyliczania minimalnej podwyżki. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Reklama

Warto dodać, że w czerwcu rząd zakładał niższą inflację i niższą waloryzację na przyszły rok, ale eksperci zwracali uwagę, że wskaźniki są one zaniżone w porównaniu do prognoz rynkowych.  W opublikowanym projekcie budżetu oba wskaźniki zostały ustalone na wyższym poziomie.

- Ostateczną wysokość waloryzacji poznamy na początku lutego 2022 roku, kiedy będą znane wartości inflacji za 2021 rok. Już dzisiaj rząd prognozuje, że wskaźnik będzie najwyższy w ostatnich latach i wyniesie 104,89 proc. To bardzo ostrożne szacunki, bowiem patrząc na inflację można szacować, że wskaźnik waloryzacji wyniesienie ponad 105 proc., może się nawet zbliżyć do 105,5 proc. W ostatnich latach założenia rządu również były ostrożne i finalnie trzeba było je skorygować, po otrzymaniu danych - tłumaczy Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Jak wylicza, jeżeli wskaźnik waloryzacji wyniesie 105,5 proc., to emerytura minimalna będzie wynosiła około 1320 zł wobec 1250 zł obecnie, natomiast przy wskaźniku 104,89 proc. będzie to około 1312 zł.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega to na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Co istotne, w wyniku przeprowadzonej waloryzacji kwota świadczenia nie może zostać obniżona.

Monika Krześniak-Sajewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »