Reklama

W tym roku 14. emerytura trafi do seniorów wcześniej

Jak powiedziała w środę minister rodziny Marlena Maląg, z powodu wysokiej inflacji 14. emerytura będzie wypłacana wcześniej niż w ubiegłym roku. Emeryci mogą się spodziewać świadczenia już od 25 sierpnia.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia Maląg była pytana m.in. o czternastą emeryturę. "W tym roku czternasta emerytura będzie wypłacana wcześniej niż w ubiegłym roku" - powiedziała. Jak wyjaśniła, "patrząc na wysoką inflację, została podjęta decyzja, że wypłacamy ją od 25 sierpnia".

Maląg poinformowała także, że "wysokość tego świadczenia to minimalna emerytura, czyli na rękę będzie to 1217 zł dla tych osób, które otrzymają czternastą emeryturę w pełnej wysokości, ponieważ przy czternastej emeryturze jest kryterium dochodowe". Wskazała, że "kryterium dochodowe wynosi 2900 zł". "Jeżeli to kryterium zostanie przekroczone, to wtedy, aby większa grupa była objęta świadczeniem, zostanie zastosowany mechanizm 'złotówka za złotówkę'" - wyjaśniła.

Reklama

Jak powiedziała, "szacujemy, że świadczeniem tym będzie objętych ok. 9 milionów emerytów, a w pełnej wysokości uzyska je blisko 8 milionów emerytów i rencistów".

Waloryzacja emerytur w 2023 r. na poziomie 9,6 proc.

Szefowa MRiPS odniosła się również do waloryzacji emerytur. "Jeśli chodzi o przyszłoroczną waloryzację, to na ten moment wynosiłaby ona ok. 9,6 proc." - poinformowała. Zastrzegła jednak, że "spodziewamy się, że ona będzie wyższa, gdyż zapewne wskaźnik inflacji średniorocznej będzie wyższy niż 9,6 proc". "Szacujemy na ten moment, że minimalna emerytura w przyszłym roku będzie wynosiła co najmniej ok. 1450 zł" - podkreśliła. Zaznaczyła jednak, że "ostateczny kształt waloryzacji będziemy znali w połowie lutego przyszłego roku".

Zobacz również:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »