Waloryzacja emerytur 2024. ZUS ujawnił terminy wypłaty wyższych świadczeń

Waloryzacja emerytur 2024 już niebawem. W marcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wysyłanie powiększonych o wskaźnik waloryzacji emerytur. Już znamy tę wartość, nową wysokość minimalnej emerytury, a teraz także ZUS ujawnił termin rozpoczęcia wysyłki zwaloryzowanych świadczeń.

  • Waloryzacja emerytur 2024 odbędzie się już w marcu. Emerytury wzrosną o 12,12 proc.
  • Najniższa emerytura wyniesie tym samym już 1780,96 zł brutto, czyli 1609 zł na rękę.
  • ZUS już ujawnił terminy, kiedy zacznie wysyłkę zwaloryzowanych emerytur. Podajemy pełny terminarz.

Waloryzacja emerytur 2024 odbędzie się w marcu w oparciu o 12,12 proc. wskaźnika wzrostu. Sprawi to, że obecna minimalna emerytura wynosząca 1588,44 zł zostanie zwiększona do poziomu 1780,96 zł brutto (1609 zł na rękę). Minimalny wzrost emerytur wyniesie więc 192 zł brutto.

Reklama

Waloryzacja emerytur 2024. ZUS nie potrzebuje żadnych wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie potrzeba składać żadnych wniosków, by przeprowadzona została waloryzacja emerytury. Świadczenie emerytalne zostanie powiększone z automatu. - Waloryzacja jest robiona automatycznie, a to oznacza, że do ZUS nie trzeba składać żadnych wniosków o podwyższenie emerytury o wskaźnik waloryzacji - podkreśla rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

Tegoroczna waloryzacja emerytur jest waloryzacją wyłącznie procentową. Oznacza to, że w przeciwieństwie do poprzednich lat nie będzie żadnej minimalnej kwoty podnoszącej świadczenie emerytalne. Przypomnijmy, że w ubiegłych latach przeprowadzano właśnie waloryzację kwotowo-procentową. Tymczasem w tym roku, aby wyliczyć swoją emeryturę po waloryzacji wystarczy odpowiednio ją przemnożyć przez wskaźnik.

- Bardzo łatwo samodzielnie obliczyć wysokość swojej zwaloryzowanej wypłaty. Wystarczy kwotę brutto emerytury pomnożyć przez 112,12 proc. - podkreśliła rzeczniczka. W praktyce kwotę obecnej emerytury mnożymy przez 1,1212 i otrzymujemy dokładną kwotę nowej emerytury, którą ZUS wyśle nam w marcu.

ZUS ujawnia termin wypłat zwaloryzowanych emerytur. Wtedy dostaniesz wyższe świadczenie

W komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych ujawnił też, kiedy zacznie wypłacać zwaloryzowane świadczenia. Wyższe emerytury ZUS wyśle w standardowych terminach wypłat. Pierwsi świadczenie w podniesionej kwocie otrzymają już 1 marca w piątek. Pełna lista terminów wysyłki świadczeń po waloryzacji emerytur 2024 poniżej:

  • 1. dzień miesiąca - piątek
  • 5. dzień miesiąca - wtorek,
  • 6. dzień miesiąca - środa,
  • 10. dzień miesiąca - niedziela (wypłata w piątek 8 marca),
  • 15 dzień miesiąca - piątek,
  • 20. dzień miesiąca - środa,
  • 25. dzień miesiąca - poniedziałek.

ZUS po wysłaniu zwaloryzowanej emerytury wyśle także listownie decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Wysyłka takich decyzji odbędzie się jednak dopiero w kwietniu. Otrzyma ją każdy, kto na dzień 29 lutego miał prawo do emerytury. Decyzja o zwaloryzowanej emeryturze będzie zawierała także decyzję o wypłacie 13. emerytury, która na konto emerytów wpłynie już w kwietniu.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | waloryzacja emerytur | emerytura | terminy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »