Waloryzacja emerytur w 2022 roku będzie rekordowa

Emeryci, w związku z rosnącą inflacją, mogą się spodziewać rekordowej waloryzacji, wyższej od tej, która rząd założył w ustawie budżetowej. Ile wyniesie waloryzacja w 2022 roku?

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Co roku emeryci czekają na marcową waloryzację świadczeń, a ta w 2022 roku będzie rekordowa. To efekt wysokiej inflacji, która w ostatnich miesiącach ruszyła w górę. Ochroną przed utratą realnej wartości rent i emerytur jest przemnożenie ich w marcu przez wskaźnik uwzględniający wzrost cen oraz częściowo wzrost płac.

- W 2022 roku emerytów czeka rekordowa w ostatnich latach waloryzacja. Zgodnie z ustawą budżetową na 2022 rok rząd ostrożnie szacuje wskaźnik waloryzacji na poziomie 104,89 proc., ale już dzisiaj można powiedzieć, że będzie on wyższy i przekroczy 105 proc., zbliżając się do 105,5 proc., a może i jeszcze więcej. Wszystko będzie zależało od inflacji w ostatnim kwartale 2021 roku -przewiduje Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Reklama

Obserwując inflację widać, że rośnie bardzo szybko (to już prawie 6 proc.). O ile początek roku był w miarę spokojny to ostatnie miesiące są już na rekordowym poziomie. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Waloryzacja w 2022 roku. Ile może wynieść emerytura minimalna?

- Rząd już wskazał, że uwzględnienie wzrostu wynagrodzenia nie będzie wyższe niż minimum, czyli 20 proc. (rząd ma podstawę do większej waloryzacji, ale od lat nie korzysta z tej możliwości, wykorzystując tylko minimalnie ten wskaźnik czyli tylko 20 proc.), co oznacza, że tym wskaźnikiem emeryci nie będą mogli sobie podwyższyć świadczenia w większy sposób. Warto również pamiętać, że minister rodziny i polityki społecznej w ostatnim czasie zapowiadała, że możliwa jest waloryzacja kwotowa minimalnej emerytury o 100 zł z 1250,88 zł do 1350 zł - tłumaczy Sobolewski.

Również zdaniem Łukasza Kozłowskiego, ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich wydaje się przesądzone, że waloryzacja emerytur będzie wyższa, choć w tym momencie nie wiemy o ile, bo musimy poczekać na dane za ostatnie trzy miesiące roku. - Jednak biorąc pod uwagę, że średnioroczna inflacja do września wyniosła 4,2 proc., a do tego trzeba uwzględnić też realny wzrost wynagrodzenia to na pewno będzie ona wyższa niż założona przez rząd i może wynieść ponad 5 proc. - szacuje Kozłowski.

W 2022 roku emerytów mogę czekać też zmiany, które będą efektem planowanego wejścia ustawy podatkowej z Polskiego Ładu, w tym zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz brak odliczenia składki zdrowotnej.

- Polski Ład co do zasady nie wpłynie na waloryzację emerytur,  ale w przypadku osób których emerytura będzie wynosiła ponad 4500 zł brutto ich świadczenie zmniejszy się w związku z tym, że zapłacą 9-proc.  składkę zdrowotną bez możliwości jej odliczenia od podatku - dodaje Sobolewski.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »