Wcześniejsze emerytury dla kolejnej grupy. Od 1 września stażówki obejmą wielu nauczycieli

Od 1 września 2024 roku w życie wchodzą zmiany przepisów związanych z Kartą Nauczyciela. Wielu pedagogów, którzy dotychczas nie spełniali warunków, teraz będzie mogło przejść na emeryturę stażową. ZUS przypomina, jakie warunki trzeba w tym celu spełnić.

Od połowy ubiegłego roku w Karcie Nauczyciela widnieje ważny zapis. Spełniając kilka warunków, od września br. nauczyciele będą mogli przejść na emeryturę wcześniej, niż wskazuje na to wiek emerytalny. 

Zmiany w emeryturach od 1 września

Od 1 września 2024 roku nauczyciele, którzy dotychczas nie spełniali warunków, teraz będą mogli przejść na emerytury stażowe. ZUS wymienia jednak kilka warunków, które trzeba spełnić. Przede wszystkim stażówkę można otrzymać jedynie po rozwiązaniu stosunku pracy. Ważne jest także, aby okres składkowy wynosił co najmniej 30 lat, w tym przynajmniej 20 lat faktycznej pracy na stanowisku nauczyciela wychowawcy lub pedagoga. 

Reklama

Konieczne jest także rozpoczęcie pracy na stanowisku nauczyciela przed 1 stycznia 1999 roku oraz złożenie wniosku przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. 

Dla kogo wcześniejsza emerytura od września?

Warunki uprawnień do emerytur stażowych dla nauczycieli są takie same dla kobiet i mężczyzn, dlatego stażówki będą przysługiwać od:

  • 1 września 2024 r. - nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r.; 
  • 1 września 2025 r. - nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r., a przed 1 września 1969 r.; 
  • 1 września 2026 r. - nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.

Wcześniejsza emerytura przysługiwać będzie przed osiągnięciem wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Stażówkę można jednak pobierać także po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Nauczyciele uprawnieni do wcześniejszej emerytury we wrześniu stosowny wniosek będą mogli złożyć już od 1 sierpnia. 

Ile będzie wynosić nowa emerytura nauczycieli?

Nowa emerytura nauczycielska zostanie obliczona w wyniku podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na tę emeryturę w przypadku danego ubezpieczonego. Aby emeryturę stażową otrzymać, kwota otrzymana w wyliczeniach musi być nie niższa niż kwota minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1780,96 zł brutto. 

Zmiany także w świadczeniach kompensacyjnych

Z kolei przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne będzie od września możliwe także dla pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych. Takie prawo zyskają nauczyciele, wychowawcy i inni pedagogowie zatrudnieni w publicznych i prywatnych poradniach psychologiczno-pedagogicznych. 

Świadczenie kompensacyjne przysługuje kobietom po 55. roku życia i mężczyznom po 60. roku życia. Okres składkowy i nieskładkowy musi wynosić łącznie 30 lat, w tym co najmniej 20 lat pracy w zawodzie nauczyciela, wychowawcy czy pedagoga. Świadczenie kompensacyjne przysługuje po rozwiązaniu stosunku pracy. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura stażowa | Karta nauczyciela | nauczyciele | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »