Emerycie, wyższa emerytura czeka. Do ZUS donieś ten dokument

Wyższa emerytura czeka na niejednego emeryta. Do ZUS należy w tym celu donieść odpowiedni dokument, by można ponownie przeliczyć emeryturę. Braki dotyczą papierów wydanych przed 1999 rokiem. Jeśli znajdziemy świadectwo pracy, którego nie ma ZUS, możemy mieć wyższą emeryturę w następnym miesiącu.

  • Wyższa emerytura należy się emerytom, którzy składając wniosek o nią wcześniej nie przedstawili wszystkich świadectw pracy.
  • Dotyczy to zazwyczaj papierów wydawanych przed 1999 rokiem, kiedy wdrożono reformę emerytalną.
  • ZUS emeryturę wypłaci nawet w wypadku braków wśród świadectw pracy, ale wyliczone takie świadczenie będzie niższe, niż gdyby był komplet papierów.

Reklama

Wyższa emerytura czeka na niejednego seniora. Część emerytów dotąd nie doniosła do ZUS wszystkich świadectw pracy. Jeśli mamy braki w dokumentacji i zdołamy odnaleźć brakujące dokumenty, pojawi się tym samym szansa na otrzymanie wyższej emerytury.

ZUS gwarantuje: wyższa emerytura, gdy tylko przyniesiesz jeden dokument

Ten kto pracował przed reformą emerytalną z 1999 roku i nie posiada świadectwa pracy sprzed tego roku, traci pieniądze, które mu się należą. Brak dokumentu to wprost niższa emerytura względem tej, jaką moglibyśmy dostać, posiadając komplet papierów.

W sytuacji, gdy nie mamy wszystkich świadectw pracy, warto zorientować się, czy przedsiębiorstwo, z którego świadectwa pracy nie dostarczyliśmy ZUS, wciąż istnieje. Jeśli zakład wciąż prosperuje,  nie powinniśmy mieć problemu z uzyskaniem dokumentu z archiwum.

Gorzej, jeśli nie ma świadectwa pracy z firmy, która już nie istnieje. Wówczas należy zorientować się w kwestii następców prawnych takiego nieistniejącego już podmiotu i to tam w archiwum powinniśmy szukać świadectwa pracy. Takie postępowanie dotyczy też firm, które zostały przejęte czy wchłonięte przez inne przedsiębiorstwa.

Pracowałeś w mniejszym zakładzie? Nie musisz mieć świadectwa pracy

W łatwiejszej sytuacji są ci, którzy przed 1999 rokiem pracowali w zakładach zatrudniających do 20 osób. Zasady obowiązujące przed reformą emerytalną pozwalały pracodawcy zgłaszać pracowników do ZUS na imiennych deklaracjach, co nie było możliwe w większych przedsiębiorstwach.

Jeśli więc nie posiadamy świadectwa pracy z małej firmy, w której pracowaliśmy do 1999 roku, nie musimy go donosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy podać ZUS dokładny adres pracodawcy, imię i nazwisko właściciela firmy. Dzięki temu ZUS sam odnajdzie brakujące papiery.

Ponowne przeliczenie emerytury po doniesieniu dokumentu. ZUS wypłaci wyższą emeryturę

Jeśli dostarczymy ZUS brakujący dotąd dokument, przeprowadzone zostanie ponowne przeliczenie emerytury. W ten sposób wysokość emerytury może zostać podniesiona i wyższe świadczenie mamy szansę dostać już w następnym miesiącu.

- Braki w dokumentach nie oznaczają, że nie można złożyć wniosku o emeryturę. Można to zrobić a odnalezione dokumenty dostarczyć do ZUS. Wtedy emerytura zostanie ponownie naliczona już z uwzględnieniem nowych zaświadczeń - podkreśla rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, Iwona Kowalska-Matis.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »